Економска криза донијела је повећан број превара приликом куповине одређених производа, поготово када је ријеч о огрјеву. Грађани исказују незадовољство, из удружења упућују упозорење и апел да се заштите потрошачи.
Рајфа Јунузовић из Брчког прије неколико дана наручила је пет тона угља из Бановића у укупном износу од 1.000 марака.
„Кад су довезли угаљ, то није био угаљ, то је била земља и шљунак… Одмах сам рекла да нећу, међутим, они су се бунили и рекли да зовем шефа. Шеф је рекао да ће он оправдати своје повјерење, да му је стало до муштерије, послат ће ми или паре или други угаљ. Чекала сам да то уради, а он ме касније напао и није хтио да дискутује са мном. Чим чује да сам ја, прекида везу. Неће ни с ким да разговара ни с другог телефона”, прича Рајфа.
Ова Брчанка сумња да се у њеном случају ради о организованој групи која препродаје угаљ мјешајући га са другим материјалима да би више зарадили и на такав начин преварили грађане. То раде и путем друштвених мрежа.
„Тако свима ради. Послије сам чула, дошао ми човјек који је наручио осам тона, исто тако му довезао и неће да се јави. Ето да знају сви, макар колико-толико да их заштитим.“
Случај је пријављен институцијама у Брчком, које би то требале прослиједити надлежнима у Тузланском кантону.
Грађани које смо анкетирали у центру Брчког сусрећу се са константним преварама приликом куповине одређених производа, поготово када је ријеч о огрјеву.
„Купим нешто и дођем на касу, друга цијена тотално… Људи краду, ти који продају дрва, наравно. Част изузецима, има и оних који су поштени. Али увијек се краде по метар и по-два.“
„Превари те, рецимо он рачуна 2×2 је 6.“
„Ја бих овим великанима горе још 500 марака повећао плату. Политичарима. Још бих ја њима дао по 500 да могу варати и даље и да нас пензионере униште што прије.“
И управо најугроженије категорије становништва бивају чешће преварене, стога из Удружења за заштиту потрошача Брчко дистрикта апелују на грађане да буду опрезни приликом куповине, те позивају надлежне органе да појачају своје активности на сузбијању превара.
„Овај случај од прије неколико дана је врхунац. Упућујемо апел потрошачима да не купују робу онлине путем, да не купују од шверцера огрјев, јер варају. Мислим да су у ово вријеме преваре узеле маха, тако да позивамо државне органе, инспекцију и полицију да предузимају одговарајуће мјере”, истакао је Шукрија Дупчанин, предсједник Удружења за заштиту потрошача Брчко дистрикта.
Из овог удружења најављују активности на едукацији младих о основним правима и обавезама из Закона о заштити потрошача. Државна и локалне власти усвојиле су законске претпоставке да реагују када је у питању регулисање цијена, али би се требали више ангажовати и око сузбијања превара којима су изложени потрошачи.
(federalna.ba)