spot_img
spot_img

Брчко: Недостатак базена највећа препрека развоју спорта

spot_img
spot_img

Захваљујући ентузијазму спортске асоцијације „Спортиссимо“ и овог љета организована је школа пливања у Брчком, без обзира што у граду не постоји базен који ради.

Предсједник асоцијације Миломир Мандић каже да је ово девета година за редом како организују школу пливања.

– До сада смо то радили на градском базену, али пошто овог љета базен у граду није отворен, школу смо организовали на приватном базену у Брки. Имамо више од 200 чланова и сваке године интересовање дјеце је све веће – каже Мандић.

Школа пливања отвара се љети, а пошто се организује на отвореном базену њено трајање зависи од временских прилика. То је у просјеку мјесец и по до два мјесеца током јула и августа. Школу похађају дјеца од 4 до 14 година.

– То је најбољи период за савладавање вјештине пливања. За дјецу је вода већ од рођења природно окружење и са четири године могу да уче основе, а потом и технике пливања – каже Мандић.

Седам тренера

Са дјецом ради 7 тренера пливања међу којима већ има оних који су регрутовани из реда ученика ове школе.

Један од њих је и Сергеј Ковачевић, који је након 8 година у школи пливања овог љета почео да учи како се постаје тренер пливања.

– Сада помажем тренеру, учим како се учи и баш је занимљиво – каже Сергеј, који планира да студира физичко васпитање.

Међу члановима школе пливања асоцијације „Спортиссимо“ је све више дјечака и дјевојчица који имају сличне планове и који ће од идуће године, као и Сергеј, добити улогу младих тренера.

– Велики је број дјеце прошао кроз ову школу пливања, сигурно више од три хиљаде. Биће догодине нових младих тренера – каже Мандић.

Препреке

Истиче да би резултати били и бољи да имају услове за формирње пливачког клуба, а највећа препрека за остварење овог циља је непостојање базена.

– Највећи проблем и препрека формирању пливачког клуба је то што Брчко, за разлику од других већих градова, нема затворени базен. Да имамо такав базен већ би увелико имали пливачки клуб, мјесто за школу пливања, а вјероватно и такмичаре као што то имамо у фудбалу и гимнастици. Због затвореног градског базена морали смо ове године школу организвати изван града. То је проблем за дјецу и родитеље који немају превоз, али и за нас јер би сигурно на часовима имали више дјеце. Покушаћемо идуће године да то некако ријешимо како би им олакшали долазак у школу и како би што више дјеце савладало вјештину пливања – каже Мандић.

Уче и роњење

Дјеца су јако задовољна. Иако је већина раније научила да плива радо долазе у школу јер ту могу да науче нове технике пливања.

Због тога је по први пут овог љета у школу пливања дошао Марко Живковић, који има 7 година, као и Ања Стевановић, којој је 10 и по година.

– Највише волим скокове и спуштање с тобогана – каже Ања.

Ива Стевановић има четири и по године и каже да је овог љета дошла у школу како би учила да плива и рони.

Сваког мјесеца други спорт

Спортска асоцијација „Спортиссимо“ основана је као универзална школа спорта чији се чланови сваког мјесеца баве другом врстом спорта, а у области фудбала и гимнастике стигли су и до такмичења.

Полазници њихове школе фудбала били су на такмичењима у Бечу у Аустрији и Вроцлаву у Пољској, док су гимнастичари учествовали на такмичењима у БиХ.

 

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img