Представници мјесних заједница Доњи Рахић, Липовац, Уловић, Буковац, Грбавица, Горице и Улице, те Удружење грађана “Повратак” затражили су данас од Владе и Скупштине дистрикта да пониште одлуку о изградњи Центра за управљање чврстим отпадом на локацији Кладје у мјесној заједници Доњи Рахић.
Сматрајући да је ова одлука донесена исхитрено и на брзину, грађани су се на данашњој конференцији за новинаре образлажући ову иницијативу позвали на Архушку конвенцију о приступу информацијама, учешћу јавности у одлучивању и приступу правди у питањима заштите животне средине, коју је БиХ ратификовала 2008. године, а која се односи и на управљање отпадом.
У том циљу, грађани од надлежних, захтијевају спровођење јавне расправе о плану изградње Центра за одлагање чврстог отпада прије усвајања било какве коначне одлуке, као и израда студије за процјену његовог утицаја на здравље и животну средину.
Поред трога, тражи се програм санирања потенцијалних штетних утицаја по ове мјесне заједнице и шире, а који ће прије свега укључивати:
Изградњу мреже водоснабдијевања за ове мјесне заједнице из изворишта Стјепковица, изградњу канализационе мрежер са пречистачима за подручје слива Колобара, Грбавица, Лукавац и других на које овај центар има утицај, као и план запошљавања становништва мјесних заједница које су под директним утицајем.
Како су истакли, тек након тога могу прихватити усвајање коначне одлуке о изградњи Центра на било којој локацији , сматрајући да би то захтијевале и све друге мјесне заједнице да се којим случајем овај центар планира на њиховом подручју.
Чланови иницијативе за заштиту интереса грађана групе мјесних заједница кажу да ће предузети све демократске активности у циљу заштите интереса, уважавајући и интересе шире заједнице.
Шеф Одјељења за комуналне послове у Влади дистрикта Зоран Булатовић каже да разумије забринутост грађана, али да опредјељење Владе није премијештање депоније нити стварање депоније сличне оној коју сада имамо.
“Ради се о једној новој технологији, о индустријском комплексу – фабрици која прерађује отпад без штетних утицаја и на околину”, појаснио је Булатовић.
Он каже да ће грађани имати могућност да се у сваком моменту упознају са оним што се буде радило. Према његовим ријечима то је процес од неколико година. У Брчко дистрикту је, каже Булатовић, у приједлогу Нацрт закона о управљању отпадом у коме ће бити уграђено да се на територији дистрикта може градити само центар за управљање отпадом по свим европским стандардима.