spot_img
spot_img

Брчко: Делта сој коронавируса проузроковао већи број тежих случајева заразе

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У новом таласу коронавируса, који је услиједио крајем августа и наставља се у септембру, за разлику од ранијег периода, евидентно је лошије здравствено стање пацијената приликом самог пријема, потврдио је доктор Душан Стокић, директор брчанске Болнице.

По његовим ријечима, у једном тренутку је чак трећина, од укупног броја лежећих пацијената који су примљени са лошијим здравственим стањем, прикључено на респиратор, што раније није био случај.

„Значи, пацијенти који се први пут јаве у ковид амбуланту и у болницу, у самом старту, нажалост, спадају у групу „тежих“ пацијената и то је специфичност овог новог таласа односно једина разлика у односу на обољеле у ранијем периоду“, рекао је Стокић. Старосна граница обољелих се и даље не помијера према млађим групама, а симптоми који се јављају код пацијената су исти као и раније.

Коронавирусом заражено 77 људи који су примили прву дозу вакцине

На подручју Брчко дистрикта је, од краја јула до данас, регистровано 388 особа заражених ковидом 19 од којих је седморо преминуло, а опорављених је 128. Испитивањем одређеног броја узорака обољелих, утврђено је, каже Сеад Шадић, шеф Одјељења за здравство у Влади Дистрикта, постојање делта соја у Брчком. По његовим ријечима, коронавирусом је заражено 77 људи који су примили прву дозу вакцине или су потпуно вакцинисани, а да нису прошли период од двије седмице потребан да се стекне имунитет. Шадић каже да није забиљежен ниједан случај заразе потпуно вакцинисаних особа које су стекле имунитет. У Брчко дистрикту је преко 13.000 особа које су примиле прву дозу вакцине, а преко 10.000 оних који су примили обје.

На болничком лијечењу пет пацијената који су примили једну дозу вакцине

У овом таласу је у Болници лијечено нешто више од 60 пацијената међу којима је био један пацијент са тешком клиничком сликом вакцинисан “џонсоновом” вакцином која се добија само у једној дози. Такође су примљена и још четири пацијента од којих су три примила прву дозу кинеске вакцине „синофарм“ и један који је вакцинисан „спутњиком“. У овим случајевима се, наглашава доктор Стокић, не може говорити о имунитету стеченом вакцинацијом јер није дошло до ревакцинације нити је прошао период од најмање три недјеље од ревакцине. Он је нагласио да није забиљежен ниједан случај болничког збрињавања потпуно вакцинисаних становника Дистрикта против ковида 19.

Грађани подијељени у три групе по питању вакцинације

На улицама Брчког смо урадили анкету међу грађанима које смо упитали да ли су се вакцинисали и сматрају ли да ће их вакцина заштитити од могуће заразе коронавирусом? Мишљења су подијељена. Одређени број њих се вакцинисао и другима препоручују да ураде исто јер сматрају да ће их вакцина заштитити од коронавируса, други се не желе вакцинисати јер сматрају да вакцина није довољна заштита, а трећи нису против вакцине јер чекају коначну ријеч „струке и науке“ о вакцинама.

Позив на вакцинацију

Једини начин заштите, не од заражавања коронавирусом, него од тешке клиничке слике и од фаталног исхода је, сматрају у здравству Брчко дистрикта, вакцинисање. Директор Болнице и шеф Одјељења за здравство су позвали грађане да се вакцинишу како би заштитили и себе и друге од опасног вируса, а Кризни штаб Брчко дистрикта, сазнали смо, за сада, не планира доносити ригорозније епидемиолошке мјере попут полицијског часа и слично, него ће интензивирати активности на имунизацији становништва.

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img