spot_img
spot_img

Брчко: Без притвора за Дедеића и Илића

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Не прихвативши приједлог Тужилаштва Брчко дистрикта БиХ за одређивање притвора, Основни суд у Брчком одредио је мјере забране тројици службених лица Завода за планирање, пројектовање и развој Брчко дистрикта БиХ, који су прошле седмице ухапшени у антикорупцијској акцији кодног назива Систем.

Умјесто мјере притвора коју је за двојицу осумњичених предложило Тужилаштво, суд је директору овог завода и његовом замјенику изрекао мјере забране предузимања ове службене дужности. С друге стране, предсједнику надзорног одбора Завода, у складу с тужилачким приједлогом, изречена је мјера забране предузимања службене дужности члана комисије за запошљавање у Заводу и ЈП Путеви Брчко.

Усто, свима је изречена мјера забране састајања с одређеним лицима, које је у даљњем току поступка потребно саслушати у својству свједока.

У складу са државном Стратегијом за борбу против корупције Тужилаштво, у сарадњи с Полицијом Дистрикта, наставља континуиране активности на истраживању, документовању и сузбијању високе корупције на подручју Брчко дистрикта БиХ.

У том правцу, отворена је и истрага против службених лица Завода за планирање, пројектовање и развој Дистрикта, и то против И.Д.*рођеног 1947. г, А.И. *рођеног 1974. г. и Б.Д.* рођеног 1982. г, сви из Брчког. Они су осумњичени да су као чланови Комисије за запошљавање у поступку по јавном конкурсу расписаном од стране Завода, искористивши свој службени положај, предузели незаконите радње како би одређеним лицима прибавили корист у виду избора на радна мјеста на штету осталих кандидата.

Они су прошле седмице лишени слободе у аниткорупцијској акцији Систем, након чега су предати Тужилаштву, гдје су испитани у својству осумњичених за кривично дјело Злоупотреба положаја или овлаштења (из члана 377 став (1) Кривичног закона Брчко дистрикта БиХ), с прописаном казном затвора од шест мјесеци до пет година. Због опасности да ће утјецајем на свједоке ометати кривични поступак, Тужилаштво је суду одмах предложило одређивање притвора за И.Д. и А.И., односно изрицање мјера забране за трећеосумњиченог Б.Д.

Не прихвативши тужилачки приједлог, Основни суд је свима изрекао мјере забране предузимања службене дужности у Заводу, и то директору и његовом замјенику у оквиру тих функција, а трећесоумњиченом у оквиру дужности члана комисије за запошљавање која се односи на исту дужност и у ЈП Путеви Брчко. Усто, тројици осумњичених изречена је мјера забране састајања са свједоцима, уз упозорење да им се може одредити притвор, ако прекрше обавезе из изречених мјера. Иако трајање мјера није прецизирано, њихову оправданост суд ће преиспитивати истеком свака два мјесеца.

На одлуку о мјерама забране, осумњичени за кривично дјело корупције могу изјавити жалбу Апелационом суду Дистрикта, једнако као и Тужилаштво које ће о подношењу жалбе одлучити у року од 24 сата.

*Предузимање радњи кривичног гоњења према одређеној особи не значи да је та особа заиста и одговорна за почињење кривичног дјела. Према принципу пресумпције невиности, свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица.

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img