spot_img
spot_img

Брчанско тужилаштво истражује додјеле грантова

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Тужилаштво Брчко дистрикта истражује злоупотребе при додјели грантова које су открили новинари ЦИН-а.

Незаконитости при додјели грантова у Брчко дистрикту, о којима је крајем прошле године писао Центар за истраживачко новинарство (ЦИН), привукле су пажњу тамошњег тужилаштва које прикупља доказе о кривичним дјелима против службене и друге одговорности.

„Тужилаштво Брчко дистрикта у оквиру више предмета проводи истражне радње у вези са злоупотребом додјеле грантова непрофитним организацијама, укључујући и случајеве на које је указало и истраживање Центра за истраживачко новинарство“, навели су из ове институције, не желећи дати више информација јер је рад на предметима у току.

Истраживање ЦИН-а је показало да је додјела грантова невладиним организацијама у Брчко дистрикту уносан посао и за политичаре, који тако купују гласове, и за представнике удружења, који јавни новац троше како желе.

Заступници Скупштине Брчко дистрикта су у посљедње двије године без правила и контроле подијелили удружењима више од девет милиона марака. Новцем грађана подмиривали су своје пријатеље и страначке колеге те обезбјеђивали гласове на изборима.

Један од њих је независни заступник Ћазим Дачај. Он је као представник националне мањине у Скупштину ушао са 384 гласа, а најмање стотину је добио захваљујући грантовима које је дијелио, испричао је новинарима ЦИН-а.

С друге стране, представници удружења су се разбацивали новцем и приликом правдања манипулисали рачунима. Ниједна институција није детаљно контролисала њихово трошење.

ЦИН је писао о Сеаду Захировићу, оснивачу Фондације „Зенан“, и Александру Глуховићу, предсједнику Удружења „Сектор“, који су између себе и својих пријатеља размијенили 50 хиљада марака буџетског новца. Они су истим рачунима правдали неке од трошкова и тако проневјерили још најмање три хиљаде марака.

На сличан начин јавни новац су трошили Един Ражаница из Удружења „Центар демократије“ те Ален Мујкић и Алма Кајевић из удружења „Спорташ“ и „Центар за културу и туризам“, док је у расипању новцем предњачило Удружење „Сједињене националне мањине“ које заступа Енида Османовић.

ЦИН је писао и о удружењима „Снага“, „Боје“ и „Спектар“ који су само неколико мјесеци након оснивања доспјели на списак за додјелу буџетског новца, иако се о њиховом раду ништа нити зна нити се могу наћи на пријављеним адресама.

 

 

 

 

(cin.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img