spot_img
spot_img

Брчански спорт доведен у катастрофално стање, најављени и протести

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Спорт на подручју Дистрикта Брчко доведен је у катастрофално стање. Бројни клубови су пред гашењем, спортисти не виде будућност у овој локалној заједници.

Уколико се убрзо шта не промијени, најављују се протести као логичан слијед догађања. У тренуцима када су сви сагласни да велики проблем постоји, чека се ко ће се заузети да га ријеши.

Алмир Чоло одбојкаш је брчанске Младости, која је до ове сезоне освојила седам узастопних титула шампиона БиХ. Услијед лоше финансијске ситуације овај доминантни низ је прекинут, а најбољи спортиста Брчког за 2017. и 2021. годину сада не види перспективу у овом граду.

„Веома тешко је држати неки ниво тренинга потребан за освајање титуле. Већина екипе једноставно се бори. Вјероватно људи у Влади немају разумијевања да је и ово једна професија, да људи живе од тога. Када неко не буде плаћен за свој рад у протеклих 4, 5 мјесеци – онда је јако тешко наставити радити даље“, говори он.

Бројни клубови ове године су остали без финансијских средстава из буџета. Неки су пред гашењем, а међу њима и они с највећом традицијом, као што је ФК Јединство, који се први пут након оснивања 1919. године уопће не такмичи. Да би опстали, клубови су приморани да посуђују новац или га траже од приватних спонзора, који су ријетки.

„Новца за пјеваче, пјевачице, за којекакве друге догађаје и сумњиве манифестације у Брчком има. Политички не могу да се договоре људи који чине скупштинску већину, који имају своје представнике у Влади. Због њиховог недоговора комплетан спорт у граду Брчко трпи“, тврди Зоран Кокановић, заступник СП-а у Скупштини Брчко дистрикта БиХ.

Независни заступник Абдулах Иљазовић сматра да је потребна промјена закона који не дозвољава клубовима да функционишу на онај начин на који су до сада функционисали: „Клубови су приморани вршити малверзације како би нормално функционисали. Привредни субјекти нису повезани са својим клубовима.“

У Брчком још није завршена градња Градског стадиона, овај град уопће нема градску дворану, а врхунац спортске инфраструктуре је школска дворана Гимназије, која, такођер, није у задовољавајућем стању.

Проблеми у брчанском спорту годинама се нагомилавају услијед лошег управљања буџетским средствима, чија додјела није контролисана од оснивања Дистрикта. Примјена новог закона, који иде у смјеру увођења реда и транспарентнијег финансирања клубова, за сада не доноси побољшање у овој области, јер се многи нису снашли. У 2022. години ниједан јавни позив није проведен.

„Добили смо сугестије да постоје формални недостаци тог јавног позива. Како би до краја отклонили све те могућности да јавни позив не буде у потпуности усклађен са законом, приступит ћемо новој објави позива“, казао је шеф Одјела за спорт Владе Брчко дистрикта БиХ Перо Гудељевић (ХДЗ БиХ).

Ако до 25. маја, до када траје пријава за европска такмичења, не буду знали којим буџетом за нову сезону располажу, од тога највјероватније неће бити ништа, јер се ради о веома издашним трошковима. Стога, спортски дјелатници увелико најављују протесте.

 

 

 

 

(federalna.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img