spot_img
spot_img

Брчак на мисији у Африци

spot_img
spot_img

Душан Антић, студент стоматологије из Брчког, прије неколико дана вратио се из хуманитарне мисије на Занзибару, острву са 1.400.000 становника и свега четири зубара.

Заједно са 20 колега из 9 земаља Европе, Душан је тамошњем становништву бесплатно пружао стоматолошке услуге. Уједно, малишане, од којих већина никад није посјетила стоматолога, Душан је заједно са колегама учио о оралном здрављу и хигијени, а поклонили су им и четкице и пасте за зубе. Заузврат су, каже за nula49.com Душан, добили много више.

“И поред лоших животних услова, дјеца на Занзибару знају да се радују ситницама, задовољни су оним што имају. Искрена захвалност дјеце за четкице за зубе које смо им поклонили тешко се може описати. Не постоји материјално богатство које може замијенити такав осјећај”, почиње Душан причу о свом путовању у једну од најсиромашнијих земаља свијета.

“И поред јако лоших животних услова, дјеца вјерују да ће им бити боље, и то у условима који су за наше просторе незамисливи”, додаје он.

Душан је студент 6. године стоматлогије у Београду, а на Занзибару је провео 12 дана. За то вријеме, мисија “Dentist the World“, чији је дио био, свакако је направила разлику. Преко 5.000 школараца информисано је о важности добре оралне хигијене, а поклоњено је преко 2.000 четкица и пасти за зубе најмлађима.

Током боравка, стоматолози из Европе третирали су преко 600 пацијената. Услови рада, истиче Душан, далеко су од идеалних.

“Умјесто рефлектора, за прегледе смо користили обичне батеријске лампе, а пацијенти су сједили на обичним столицама. Свакако да услови нису сјајни, али управо зато смо и најпотребнији тамо”, истиче Душан.

“Највећи проблем Занзибара јесте вода за пиће. Просјечна дневница становника је око 3 америчка долара, док флаша воде од 1,5 литара кошта 0,5 долара. Вода коју становништво пије умјесто куповне, често је пуна бактерија и изазива бројне заразе… И стоматолошке услуге су прави луксуз, па тако вађење зуба кошта 0,5 долара, а пломба читава 2 долара. Орална хигијена зато је на јако ниском нивоу”, објашњава он.

На питање колико га је ово путовање промијенило и како је утицало на њега, Душан одговара: “Свакако да човјек не може остати равнодушан. Неки ставови о животу, оним што сматрамо најосновнијим потребама, другачији су након таквог искуства. Просто почнете другачије да гледате на свијет.”

“Ситуација у нашој земљи није сјајна, то ни за кога није новост, и сигурно да свакодневни живот није лак. Али оваква путовања су добра лекција о томе како треба цијенити оно што имамо”, каже Душан за крај.

(nula49.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img