spot_img
spot_img

„Беба више“ – представници Брчко дистрикта на састанку “Fertility Europe“

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Захваљујући сарадњи са Хрватским Удружењем „Рода“ (Родитељи у акцији) те „Шансом за родитељство“ из Београда, представници „Беба више“ појавили су се по први пут на састанку Европске кровне организације која заступа удружења пацијената на пољу (не)плодности „Fertility Europe“.

Кроз оснаживање пацијената, ангажовање других заинтересованих страна и медија ова организација дјелује од 2009-е. године. Сједиште организације је у Бриселу (Белгија) и за сада има 23 удружења-чланица из 21 земље, с тим да се константно шири и активира нове чланове. Ове године на састанку у Барселони представило се удружење из Шпаније, које је и добило статус равноправног члана, док је скупштина FE једногласно усвојила одлуку да се Брчанском Удружењу да статус кандидата, с тенденцијом на пуноправно чланство.

„Ово је за нас заиста велики успјех и корак напријед када је у питању подршка паровима који се сусрећу са проблемом неплодности“, истакла је Милијана Симић, координатор УГ „Беба више“ из Брчког. Од наших колега и сабораца на европској разини, заиста смо чули много корисних савјета како побољшати статус ове све бројније популације. Размјена искустава те заједнички пројекти и јесу оно што је циљ оваквих састанака истакла је Симићева, која је и представила рад Удружења „Беба више“.

„Свакако да ћемо усвојити препоруке наших колега, који су већ остварили завидне резултате у својим земљама али се и даље боре за подршку и промоцију проблема неплодности са којим се сусреће сваки шести пар у Европи, рекао је Жељко Лазаревић, предсједник УГ „Беба више“ из Брчког. Пред нама су пројекти који се тичу промовисања репродуктивног здравља са нагласком на стерилитет, које ћемо ја се надам ускоро и започети а све уз помоћ и савјете људи које смо срели на овом скупу, нагласио је Лазаревић.

Учесници састанка у оквиру ESHRE конгреса искористили су прилику да посјете бројна предавања на тему стерилитета и његовог лијечења који су се одржавали сва четири дана конгреса у Барселони.

„Fertility Europe организација настала је из потребе да се на европској разини организују асоцијације које би размјењивале искуства, то је био иницијативни циљ давне 2007.године“ истакла је Клаудија Кордић – члан Извршног одбора Fertility Europe и подпредсједница Удружења “Рода” те њихов водитељ програма подршке за медицински потпомогнуту оплодњу. Организација је партнер ESHRE-а, који је ове године окупио у Барселони око 10.000 љекара и стручњака из области репродуктивног здравља.

„Важно је да и струка чује мишљење пацијената а и за нас да се информирамо о новим достигнућима у области лијечења неплодности, нагласила је Кордић, те истакла да је забрињавајуће колико је мушки стерилитет у порасту. Када је у питању Босна и Херцеговина, радује нас усвајање Закона о МПО у Федерацији, те се надамо да ће и РС ускоро усвојити закон како би пацијентима и нашим сусједима било лакше да се остваре као родитељи“.

Састанак у Барселони уједно је био и годишња скупштина Fertility Europe, организације којом предсједава Satu Rautakallio-Hokkanen из Финске.

„У новембру нам предстоји пројекат чију припрему почињемо већ сада а то је „недеља подизања свијести о неплодности“ коју смо радили већ три године уназад. Такође у плану су и друге активности које ћемо спроводити заједно а тичу се промоције овог проблема“ нагласила је предсједница асоцијације. Оно што нас забрињава јесу законски проблеми који су актуелни на Малти, али и у Пољској, гдје уопште не постоји закон о МПО нити се она спроводи по европским стандардима. Групо се крше права пацијената, наглашава прва жена, поменуте организације.

Главна вијест на овогодишњем ESHRE конгресу у Барселони је да је до сада помоћу ИВФ поступака рођено око 8 милиона беба у свијету. Satu Rautakallio-Hokkanen додаје да је само у нордиским земљама 6 одосто дјеце рођено управо путем ИВФ поступака.

„Борба за потомство јесте исцрпљујућа али се не треба одустајати“, поручила је жена која иза себе има велико искуство када је у питању подршка пацијентима који се настоје остварити као родитељи. Мој савјет, свим људима који су у проблему, јесте да се поред струке, требају обратити и својим матичним организацијама за права пацијената како би се отклањали и законски недостаци који глобално утичу на демографску карту најстаријег континента, закључила је Satu Rautakallio-Hokkanen.

Делегација „Беба више“ из Брчког, ове године била је једини представник Босне и Херцеговине на састанку у Барселони. Очекују да ће својим радом и залагањем успјети да већ наредне године постану равноправни чланови организације Fertility Europe, на састанку који ће бити одржан у Бечу.

Из Удружења „Беба више“ изражавају посебну захвалност предсједнику Скупштине Брчко дистрикта, господину Еседу Кадрићу, који им је поред моралне, дао и финансијску подршку за одлазак на поменути скуп у Шпанију.

 

 

 

 

 

(nula49.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img