spot_img
spot_img

Жестока казна због флаше ракије

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Дошао ми је човјек на кућна врата и рекао ми да хоће да купи ракију. Одмах сам уочио да нешто није у реду. Отишли смо на терасу, изнио сам 0,7 литара дуњеваче да проба, домаћински. Лажно се представио, био је то инспектор, што сам ја, заправо, одмах и схватио. Написао ми је казну од 500 марака.

Овим ријечима хладан туш који је осјетио на властитој кожи описује Никола Злојутро из мјеста Горњоселци, општина Козарска Дубица, којем је инспекција покуцала на врата због огласа на интернету, а који датира још из 2018. године.

“Ми у разговору нисмо стигли ни до тога која је цијена ракије. Нисмо причали уопште о купопродаји. Али ништа није помогло. Ово је апсолутни удар на село. Куца се на врата малих произвођача који произведу ракију за личне потребе, за поклон или продају од које се нико не може обогатити. Сваки грађанин Српске зна да је литар ракије 10 марака, те да се на кућном прагу не може направити баснословна зарада”, прича Злојутро за “Независне новине”.

Његов примјер, међутим, није усамљен. Како нам је потврђено из Инспектората Српске, у области производње и промета алкохолних пића, вина и ракије у овој години извршено је 105 инспекцијских контрола.

Од тога је, додају, у 20 случајева утврђено да су лица стављала у промет вина и ракије, а да нису имала рјешење Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске о испуњености услова за производњу и упис у Регистар произвођача. Због утврђених прекршаја изречене су новчане казне у износу од 10.000 КМ. Зашто?

“Физичка лица која производе јака алкохолна пића, ракију, за властите потребе, не могу их стављати у промет и продавати”, кажу из Инспектората РС.

Додају притом и да је алкохол акцизна роба, те да подлијеже и обавезама дефинисаним Законом о акцизама.

“Законом о јаким алкохолним пићима прописано је да дјелатност производње јаких алкохолних пића, што обухвата и производњу ракије, могу обављати правна лица и предузетници који су уписани у Регистар произвођача јаких алкохолних пића који води Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС”, истичу из Инспектората.

Како су појаснили, да би правно лице или предузетник могли да производе јака алкохолна пића, морају испуњавати услове у погледу објеката, просторија, опреме итд. Циљ је, додају, обезбјеђивање квалитета и безбједности коначног производа.

“Прије самог стављања у промет јака алкохолна пића подлијежу обавезном лабораторијском испитивању квалитета. Такође, јака алкохолна пића која се стављају у промет морају бити декларисана како би потрошачи имали увид у све релевантне информације о производу”, упозоравају из Инспектората Српске.

Републичка пољопривредна инспекција, како додају из Инспектората Српске, контролише све регистроване произвођаче јаких алкохолних пића, као и физичких лица за која постоје сазнања да их нелегално продају.

“Физичка лица која производе јака алкохолна пића за властите потребе не могу их стављати у промет. Законом је прописано да ће казном од 500 КМ до 1.500 КМ бити кажњено за прекршај лице које излаже, услужује и продаје јака алкохолна пића и дестилат пољопривредног поријекла које производи за властите потребе”, наводе из Инспектората Српске.

Лидер воћара у Српској сматра да је оваква пракса неправедна.

“Мислим да то није коректно ни поштено према нашим малим произвођачима. Нема смисла ‘тјерати’ нити контролисати мале произвођаче по селу који испеку 100 литара ракије”, рекао је за “Независне новине” Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара Републике Српске.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img