Само трећина од укупног броја радно способних жена у БиХ има формално запослење, па се због ограниченог учешћа жена на тржишту рада годишње изгуби 16 одсто БДП-а.
Потврдио је то нановији извјештај Међународне финансијске корпорације ИФЦ у БиХ, чланице Групације Свјетске банке.
Када се овај проценат помножи са званичним подацима Агенције за статистику БиХ о БДП-у, рачуница показује да је БиХ, због дискриминације жена у области запошљавања, сваке године на губитку од око 4,8 милиона КМ.
Лада Бушевац, шефица Канцеларије ИФЦ у БиХ, рекла је да постоје многи разлози за незапосленост жена, као што су недостатак вјештина, недостатак адекватних радних мјеста, али да је један пресудан.
– Најчешћи разлог за заостајање у запошљавању жена је непостојање довољно развијене инфрастуктуре, која би требало да помаже женама да лакше нађу и задрже посао – оцијенила је она.
Вртићи недоступни и скупи
Према њеним ријечима, женама недостаје она врста инфраструктуре којом би им се олакшало испуњавање породичних обавеза, међу којима је најзначајнија брига о дјеци, да жене не би морале размишљати да због родитељства, како се изразила, “жртвују жељу за напретком и развојем каријере”.
– Показатељи говоре да се тренутно у БиХ, у 60 одсто случајева, дјеца чувају код куће. Вртића нема довољно или нису финансијски доступни, а да би били, потребан је посао. И тако све у круг – изјавила је Бушевац на конференцији “Стварање бољих радних мјеста и одговорни послодавци доносе промјене за жене”.
Она је нагласила да је питање бриге о дјеци друштвена одговорност, а не женско питање, те додала да је у презентацији извјештаја на овој конференцији приказан примјер 10 фирми из исто толико земаља, који показују да су проблеми у овој области слични, без обзира на развијеност земље.
Бушевац је нагласила да постоје рјешења за ову проблематику, али да она зависе од фирме и сектора у којем послује, те додала да су присутни и важни културолошки и социјални предуслови.
Она је изразила наду да ће се бити креативних решења, која ће инспирисати, како приватни, тако и јавни сектор у БиХ, да створи боље услове за веће запошљавање жена.
Дјеца (ни)су само женска брига
Кристен Њуит, једна од ауторки извјештаја, рекла је да је од великог значаја да се родна равноправност не посматра искључиво као “женско питање”, већ као кључ за шири процес економског и друштвеног развоја.
– Немогућност кориштења квалитетне и прихватљиве бриге за дјецу је и даље најзначајнија препрека већем учешћу жена на тржишту рада, зато што увијек, у правилу, жене много чешће носе одговорност за бригу о дјеци од мушкараца – истакла је Њуитова.
У извјештају се, према њеним ријечима, разматрају улоге приватног сектора у пружању квалитетне бриге о дјеци, те бриге која је финансијски доступна. Он разматра 10 различитих студија које пружају смјернице фирмама, како да омогуће бригу о дјеци, што, као крајњи резултат, омогућава добит и компанијама и запосленима.
Традиционални начин размишљања, по којем је брига о дјеци готово искључива брига мајке, према мишљењу активисткиња које се боре за равноправност жена, један је од значајних препрека равноправном запошљавању младих жена.
Свједоче о томе и подаци о кориштењу породиљског одсуства у РС, мада ни у Федерацији БиХ ситуација није битно другачије.
Иако већ седам година закон изричито даје могућност и очевима да користе “породиљско одсуство”, они то право користе у мање од један одсто случајева.
– Статистика показује да је у укупној маси оних који користе породиљско одсуство број очева готово занемарљив. У 2017. години од око 3.200 родитеља, ово право је користио само 31 отац. Највећи број очева ово право користи у већим градовима, прије свега Бањалуци, где је 2017. било 19 очева на породиљском – каже Марко Милисав, портпарол Јавног фода за дјечју заштиту РС.
Ддодје да у свега 0,96 одсто случајева на породиљко иду очеви, али да је и то значајно повећење у односу на 2016. годину, када су ову законску могућност искористила 22 оца, или у односу на 2011. годину, када су у само 11 породица бригу о бебама преузеле тате, како би се маме могле вратити на посао.
Кад су радници задовољни фирмом
У Компанији “ДМ” кажу да им не би предсталвјало проблем ако би неко од њихових запосленика, младих тата, поднио захтјев за породиљско.
Директор “ДМ”-а у БиХ Дамир Шлосел каже да ова компанија омогућава својим запосленим да нађу равнотежу између пословних и приватних обавеза, а присутна је и флексибилност на радном мјесту. Доказано је, каже, да задовољство запослених у некој фирми расте када послодавац “ослушкује” и испуњава потребе својих радника.
– Ми сваке три године спроводимо испитивање задовољства наших запослених о окружењу у ком раде, а посљедње такво испитивање, које је било пре двије године, показало је да је 94 одсто запослених било задовољно оним што им фирма пружа и радо би остали да раде у њој – истакао је Шлосел.
(srpskainfo.com)