spot_img
spot_img

И запослена лица напуштају Српску

spot_img
spot_img

Док су претходних година у иностранство углавном одлазили незапослени, у посљедње вријеме све више је људи који, иако имају посао, напуштају Републику Српску.

Разлог су, прије свега, ниске зараде и чињеница да многи, иако се годинама воде да раде, нису пријављени. У оваквој ситуацији, ма колика да им је плата, радници не могу да дигну кредит и ријеше стамбено питање.

Међу онима који су отишли у бијели свијет, гдје мјесечно зарађују и по 2.000 еура, нису ријетки људи који су били спремни да за плату од неких 500-600 еура, и пријаву, остану у Републици Српској.

Марко В, зидар из Бањалуке, који је прије пар мјесеци отишао у Словенију, признаје за “ЕуроБлиц” да би остао само да га је газда пријавио и дао нешто већу плату.

Радио сам за 850 КМ, што је, с обзиром на плате у грађевинарству, добра плата. До ње сам догурао захваљујући томе што сам добар и вриједан мајстор, што ни мој газда није спорио. Међутим, нисам био пријављен, тако да ме убијала неизвјесност шта ће бити сутра. Кад сам схватио да од пријаве неће бити ништа прихватио сам понуду у Словенији, гдје зарађујем 1.500 еура. Ипак, да сам био пријављен и да ми је плата била бар 1.000 КМ ни на памет ми не би пало да идем било гдје.

И у Савезу синдиката РС наглашавају да је свака плата испод 1.000 КМ недовољна за пристојан живот, због чега људи одлазе у иностранство. Ријеч је о своти довољној таман да се плате режије, купи довољно хране и обезбиједи текуће одржавање домаћинства.

Статистички подаци више су него поражавајући, с обзиром на чињеницу да за плату испод 1.000 КМ ради чак 75 одсто радника, што значи да тек сваки четврти може да се похвали толиким или нешто већим примањима.

С друге стране, неке анализе су показале да у РС око 80.000 људи ради на црно, те да, од укупног броја оних који су пријављени, скоро четвртина муку мучи с нередовном исплатом плата и уплатом доприноса.

Демограф Стево Пашалић рекао је да је од 1991. године из Републике Српске отишло 355.000 њених грађана, те да смо у овом периоду по основу негативног природног прираштаја изгубили 45.000 људи.

„Чињеница је да наши грађани масовно одлазе у иностранство. Међутим, посебно је алармантно то што са ових простора иду људи између 20 и 40 година, који су у зениту радне и репродуктивне способности“, казао је Пашалић.

 

 

 

 

(blic.rs)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img