spot_img
spot_img

Запљене никад веће, шверца никад више – губи ли држава битку?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У непуна три мјесеца ове године у неколико акција више надлежних институција широм БиХ заплијењени су цигарете и дуван у вриједности од готово три милиона КМ, што је 50 одсто више од укупне вриједности запљена тих производа читаве прошле године. Да настави тим темпом до краја године, држава би заплијенила готово шест пута више шверцованих дуванских производа него прошле године, што упућује на почетак озбиљне намјере борбе против шверца, као једног од највећих привредних проблема у БиХ.

У оквиру акције “Трокадеро”, коју је спровео МУП Републике Српске, почетком марта пронађено је и одузето 192.500 кутија цигарета без акцизне маркице вриједности 1,05 милиона КМ, а само неколико дана прије на граници са БиХ заустављен је камион у којем се налазило 585 картонских кутија са 292.000 кутија цигарета, чија је вриједност виша од 1,6 милиона КМ. Ова запљена на граници једна је од највећих у посљедњих десетак година.

Стручњаци у БиХ сматрају да овако велике запљене с једне стране потврђују процјене о великим размјерама црног тржишта, али на одређен начин и на буђење институција које се треба да се боре са овим проблемом, јер, како истичу, приходи у буџету од цигарета и дувана годинама падају.

“Посљедње велике запљене говоре о размјерама црног тржишта, али и о већем ангажману институција у сузбијању тог црног тржишта, јер су приходи буџета на свим нивоима пали. Стотине милиона марака мање у буџетима по основу акциза на дуван и дуванске производе сигурно су додатно алармирале контролне органе па су учестале такве акције”, рекао је Саша Грабовац, извршни директор Удружења економиста SWOT.

Иако би, због великог пада прихода у буџетима на свим нивоима, борба против црног тржишта дувана и дуванских прерађевина требало да буде приоритет, чини се да се институције тек буде. До прије неколико мјесеци, Управа за индиректно опорезивање БиХ практично је била једина институција која се хватала укоштац са шверцерима и кријумчарима дувана. Однедавно се све активније укључују институције попут СИПА, разних инспектората и полицијских управа, што се одмах види на резултатима запљена.

И Миро Џакула, директор УИО, недавно је у интервју “Независним” рекао да би било добро да се “ентитетске институције и тржишне инспекције које су задужене за отклањање рада на црно и одузимање робе без поријекла укључиле у те активности”.

Када је ријеч о самим инспекцијама, у Инспекторату Републике Српске кажу да се у регистрованим продајним објектима, маркетима и продавницама у правилу не затиче роба без поријекла те да се у правилу ради о физичким лицима која дуван прометују на пијацама и тржницама и у мањим количинама од једног до два килограма или неколико паклица цигарета, а које инспектори затичу на лицу мјеста.

“Лицима која су нелегално прометовала дуван и дуванске прерађевине изрицане су казне путем прекршајних налога у складу са одредбама Закона о дувану и Закона о трговини”, кажу из Инспектората Српске.

Слична су искуства и инспектора Федералне управе за инспекцијске послове.

“Вишегодишња искуства показују да се такве цигарете и остали дувански производи најчешће продају на пијацама и у уличној продаји”, рекли су за “Независне” из Федералне управе за инспекцијске послове.

У Инспекторату Брчко дистрикта рекли су нам да су прошле године одузели 2.592 паклице цигарета, те 19,75 кг дувана.

“Углавном се ради о физичким лицима без овлаштења за промет. Тржишна инспекција радила је контроле у транспорту и промет на уличној продаји. Разлог одузимања у инспекцијским надзорима, када је ријеч о промету дувана и цигарета јесте промет те робе без документације, односно исправа о набавци, и субјекти надзора нису имали овлаштења за промет цигарета и дувана”, навели су за “Независне” из Инспектората Брчко дистрикта.

Колико су велике запљене у посљедњих неколико мјесеци, можда најбоље говоре подаци о запљенама дувана и дуванских прерађевина током прошле године. У само двије акције у фебруару и марту заплијењена је роба вриједна готово три милиона КМ, а УИО током цијеле прошле године заплијенила је цигарете, резани дуван, ручно пуњене цигарете и дуван у листу укупне вриједности 2,4 милиона КМ.

Током прошле године, припадници Граничне полиције (ГП) БиХ заплијенили су и привремено одузели 86.435 кутија цигарета без акцизне маркице и око 604 кг дувана.

“Главни разлог одузимања су кривична дјела недозвољени промет акцизних производа, за шта је предвиђена казна затвора од шест мјесеци до пет година, затим недозвољено складиштење робе, за које је предвиђена новчана казна или казна затвора до три године, те кривично дјело кријумчарење, за које је предвиђена казна затвора од шест мјесеци до пет година”, појаснили су из ГП БиХ.

СИПА је пак само у протеклој години открила и привремено одузела 28.174 кутија цигарета без акцизних маркица, 32.400 комада ручно пуњених цигарета, 727 килограма резаног дувана и 420 килограма дувана у листу, а на које нису биле плаћене акцизе.

За разлику од осталих институција, у Федералној управи полиције (ФУП) рекли су нам да током 2020. године није било запљена дуванских производа, односно дувана и цигарета, али је било годину раније.

“Током 2019. године под надзором Тужилаштва БиХ, а на основу наредби Суда БиХ, реализована је оперативно тактичка акција ‘Акциза’ те је одузето 1.274,4 кг дувана (518,5 кг резаног и 755,9 кг у листу) и мања количина цигарета без акцизних маркица, као и двије машине за резање дувана и неколико мањих машина за паковање цигарета”, подсјећају из ФУП-а.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img