spot_img
spot_img

Забрињавајући подаци СЗО: БиХ биљежи највише мртвих у удесима у Европи

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

БиХ је земља с највећим процентом смртности у саобраћајним несрећама у Европи, не рачунајући Русију, наводи сајт “worldlifeexpectancy.com“, позивајући се на податке Свјетске здравствене организације.

Наиме, према њиховим подацима, у БиХ годишње погине 12,65 лица на 100.000 становника, док су с нама у црвеној зони, али с мањим процентима, још Албанија са 12,32 страдала, Литванија са 11,34, Бјелорусија с 11,16 и Молдавија с 9,9 страдалих.

С друге, пак, стране, најсигурнија је Шведска са само 2,49 страдалих и уједно је друга најсигурнија земља на свијету.

Иза Шведске су Уједињено Краљевство са 2,58, Холандија са 2,81, Швајцарска са 2,82 и Данска са 2,89.

У Србији је смртност 6,88, скоро двоструко мања него у БиХ, у Хрватској 8,22, Македонији 7,02, док Словенија има 5,75.

Негативни рекордер у свијету по броју погинулих у саобраћајним несрећама је Зимбабве са 75,02 страдалих, Руанда са 46,59, Либерија 46,2 и Бурунди са 45,95.

Од развијених земаља, релативно лош рејтинг имају САД, у којима годишње живот изгуби десет људи на 100.000 становника.

У Русији годишње страда 15 људи на 100.000 становника, а у Кини нешто више од 17.

Најопаснији континент за саобраћај је Африка, а најбезбједнији је Европа.

У недавном саопштењу Министарства унутрашњих послова РС истакнуто је да ће у наредном периоду због повећања броја мртвих на цестама обављати строжу контролу, а посебно кад је у питању прекорачење брзине.

У Агенцији за безбједност саобраћаја РС кажу да су најчешћи узроци саобраћајних несрећа у РС за 2017. годину биле радње возилом у саобраћају, које су узрок 26,3 одсто удеса. Наредна категорија су неприлагођена брзина кретања возила, која је у приближно сличном проценту.

“С обзиром на мјесто догађања, највећи број саобраћајних незгода се догодио на магистралном путу (37,6%) и улицама у насељу (35,7%), а најмање на путу резервисаном за саобраћај возила (31 саобраћајна незгода)”, рекао је Милан Тешић из Агенције за безбједност саобраћаја РС.

Додаје да су шири узроци низак степен употребе сигурносног појаса (око 65% на предњим сједиштима и око 17% на задњим сједиштима), употреба мобилног телефона код возача у току вожње (око 6,5%), као и неупотребљавање заштитних кацига код мотоциклиста (73,3%).

“Ово значајно утиче на настанак саобраћајних незгода и већих посљедица саобраћајних незгода. С тим у вези, Агенција и сви субјекти система предузимају системске, превентивне и репресивне мјере, које доприносе бољем стању претходно поменутих индикатора безбједности саобраћаја”, нагласио је Тешић.

Поређења ради, у Америци је кориштење алкохола и опојних средстава узрочник број један смрти за воланом – у 2016. години било је 10.497 мртвих због ових узрока.

Због невезивања сигурносног појаса погинуло је 10.428 људи, док је због прекомјерне брзине погинуло њих 10.111 у тој години.

Из полицијских управа у РС апелују на возаче да приликом учествовања у саобраћају поштују саобраћајна правила и прописе, посебно правила која се односе на ограничење брзине кретања возила и забрану управљања возилима под утицајем алкохола.

У Приједору 58 пијаних возача за викенд

Полицијски службеници Полицијске управе Приједор у периоду од 13. до 15. јула реализовали су регионалну акцију појачане контроле учесника у саобраћају с акцентом на учествовање у саобраћају под утицајем алкохола.

У току акције укупно је контролисано 306 учесника у саобраћају, а прекршајне санкције на лицу мјеста су изречене за 123 учесника или 40% контролисаних.

Због учествовања у саобраћају под утицајем алкохола санкционисано је 58 возача, који су том приликом искључени из саобраћаја. Према 12 возача примијењена је мјера задржавања до отрежњења у полицијским станицама у трајању до 12 часова, као и према једном пјешаку који се по коловозу кретао пијан.

 

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img