spot_img
spot_img

За неовлаштено фотографисање полицајаца у РС казна и до 60 дана затвора

spot_img
spot_img

Сви који неовлаштено фотографисањем или снимањем ометају или спречавају дјеловање државних службеника бити кажњени са 500 до 1.500 КМ или затвором до 60 дана, наводи се у Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о јавном реду и миру, који је Влада усвојила 28. марта и упутила у скупштинску процедуру.

Према оцјени правника и организација за заштиту људских права, овим Нацртом закона о измјенама и допунама Закона о јавном реду и миру озбиљно се нарушавају демократска и људска права у РС, преноси Цапитал.

Као и у важећем закону и у новом остаје да ће се исто кажњавати и они који не поступе на лицу мјеста по законитом захтјеву или наређењу службеног лица. Међутим, измјенама закона додато је да ће упозорено лице којем је наређено да престане са ометањем, а које и даље настави с ометањем, по хитном поступку бити спроведено у суд.

Адвокат Милан Малешевић, који је радио на више предмета којима је третирано кршење јавног реда и мира, рекао да се измјенама Закона о јавном реду и миру иде ка тоталитаризму, ако већ не влада исти у РС.

– Очигледно се иде на додатне репресије и ускраћивање грађанских права и слобода и увођење тоталитаризма на мала врата, ако већ не живимо у тоталитарном систему – истакао је Малешевић.

Додао је да је то стезање каиша око слободе информисања, изражавања, преношења информација и да су први на удару новинари.

– Ако службеник новинару или било коме нареди да не смије да фотографише, новинар не смије, без обзира што је то незаконито наређење, јер шта ако службеник у том моменту премлаћује неког цивила сасвим незаконито, то је ван сваке памети – истакао је Малешевић.

Извршна директорица Хелсиншког парламента грађана Бањалука Драгана Дардић рекла је да свако има право да фотографише и снима службенике у вршењу јавне функције.

– Тај став је у потпуности на трагу онога што су међународни стандарди и ту прије свега мислим на стандарде ОСЦЕ-а и Венецијанске комисије а који кажу да фотографисање и снимање полицијских акција од стране учесника или трећих лица не треба ограничавати нити спречавати, а да сваком захтјеву да се предају снимци или фотографије треба претходити судска одлука – истакла је Дардићева.

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img