spot_img
spot_img

Возачи у БиХ нису платили више од 80 милиона КМ казни: Брчак међу 3 највећа дужника

spot_img
spot_img

Несавјесни возачи у БиХ, који свакодневно угрожавају свој, али и животе других учесника у саобраћају, до сада су дуг на име неплаћених казни повећали на више од 80 милиона КМ.

Према најновијим подацима Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размјену података БиХ (ИДДЕЕА), укупан дуг возача за неплаћене саобраћајне прекршаје, на дан 31. мај ове године, износи 80.359.215,59 КМ.

Према износу дуга, апсолутни рекордер је мушкарац из сарајевске општине Стари Град, који дугује нешто мање од 270.000 КМ. Након низа захтјева МУП Кантона Сарајево надлежни суд је тек ове године издао налог да му се одузме аутомобил. Он је управљао моторним возилом без положеног возачког испита.

То је једини возач у БиХ који има шестоцифрени износ дуга. Према висини износа новчаних казни, на другом мјесту је возач из Маглаја, који дугује 80.320 КМ. Иза њега слиједи возач из Брчког с дугом од 77.449 КМ.

Међу десет највећих дужника су и возач из Хаџића који је сакупио 72.953 КМ дуга, а слиједи га возач из Босанске Крупе са 69.481 КМ. У Приједору и Модричи возачи дугују 67.617 КМ, односно 67.219 КМ. Осми на листи је још један возач из Брчког БиХ, који дугује 66.448,5 КМ, а слиједе га возачи из Градачца са 65.811 КМ и с Илиџе са 60.625 КМ дуга.

Како би се стало украј вишеструким прекршиоцима, полиција је већ одавно увела праксу одузимања возила. Судски вјештак саобраћајне струке из Сарајева Аднан Татаревић каже да ефикасност ове мјере није иста у свим кантонима.

Потребна сарадња

– Сваки кантон поступа другачије. Колико ми је познато, у Зеничко-добојском кантону је једно вријеме била врло добра сарадња судске власти и полиције, па су то они врло ефикасно рјешавали, док знам да је у Сарајеву то ишло далеко тежим путем и да је ту било проблема. Возачи су имали по десетине хиљада марака неплаћених казни, а и даље су возили аутомобиле којима су направили прекршаје. У Сарајеву, колико ми је познато, због тога нема ефикасности у подузимању тих мјера – каже Татаревић.

Додао је да је поражавајуће да постоје возачи који дугују хиљаде марака.

– Генерално се мора порадити на томе. Не треба чекати да се деси трагедија. Ништа друго не можемо ни очекивати од таквих возача, јер су то вишеструки понављачи прекршаја – напомиње Татаревић.

Преписују аута на друге

Познато је да ни регистрација возила ни продужење возачке дозволе нису могући док се казне не измире па су се грађани досјетили да возила преписују на друге особе. И принудна наплата, која се просљеђује Порезној управи, немогућа је уколико дужник не посједује имовину или редовна примања. Због тога има случајева да се новчана казна претвара у затворску.

Брза вожња

Највише новца дугује се за прекршаје прекорачења брзине у распону од 10 до 20 километара на сат изнад ограничења. Слиједе вожња без важеће возачке дозволе, некориштење сигурносног појаса, недостатак опреме, те вожња без положеног возачког испита, преноси Аваз.

 

 

 

(avaz.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img