spot_img
spot_img

Више аутомобила од запослених радника

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Ни богати Швајцарци не могу да схвате да у једној малој Републици Српској има више аутомобила него запослених радника.

Званично је запослено 257.740 радника, а регистровано нешто више од 304.000 путничких аутомобила. Када се мало загребе испод ових бројки, реалност је ипак сасвим другачија.

Највише аутомобила су стара аута, јер их је пола старије од чак 15 година, што је у Европској унији незамисливо да се појави на друмовима. Дакле, ријеч је о, условно речено, јефтиним аутима, а нека од њих коштају и свега 2.000-3.000 марака. Ако имамо у виду рад на црно, односно раднике који нису званично запослени, онда је сасвим јасно одакле оволико аута.

Свега 1.100 аутомобила је старо до једне године, а од једне до двије године их има тек 479. Од шест до десет година има регистрованих 10.719 аутомобила, а од 11 до 15 година их има нешто више од 28.000.

Ако посматрамо по глави становника, онда је у Републици Српској сваки четврти грађанин власник четвероточкаша. Тај просјек варира од општине до општине, па је тако нешто бољи просјек у градовима Бањалука, Бијељина, Требиње, Источно Сарајево гдје сваки трећи грађанин има ауто. Рецимо, у Зворнику сваки пети је власник аутомобила.

Стручњаци кажу да велика старост возила, уз лоше путеве и сигнализацију, угрожава безбједност на друмовима и доноси повећање броја саобраћајних несрећа у Српској. Често се од стручњака чује и да смо “отпад Европе”.

Директор Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске Милија Радовић каже да је просјечна старост возила прошле године била 16,9, а путничких 17,2 година. Око 45 одсто возила старијих је од 16 година.

– Према истраживањима у свијету, техничка неисправност учествује у саобраћајним несрећама са око 11 одсто. Односно, свака 10. незгода се дешава због техничке неисправности, која повећава ризик за настанак и последице настанка саобраћајних несрећа – објаснио је Радовић.

Како каже, неповољна економска ситуација становништву Српске отежава куповину новијих возила са бољим системима кочења, контроле, заштите и управљивости.

– Углавном гину путници старијих возила, па је битно да таква возила буду пажљиво одржавана и прегледана на техничком прегледу најмање једном годишње. Возила која нису прегледана и према којима се власници немарно односе, опасност су на путевима – упозорио је Радовић.

 

 

 

 

(blic.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img