spot_img
spot_img
spot_img

Velika Srbija omiljena Denisova imaginacija

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Predsjedavajući Predsjedništva Denis Bećirović u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija nije govorio u ime BiH, ali jeste u ime svih onih koji bi da ukinu Dejtonsku BiH i Republiku Srpsku.

Stav je ovo zvaničnika Srbije, ali i Srpske koji upozoravaju da se radi o još jednom pokušaju bošnjačkih političara, zvaničnika, da ožive konflikte u regionu. Smatraju da Bećirović, ali i ideološki njemu slični poput Elmedina Konakovića, na ovaj način pokazuju samo svoju nesposobnost, gradeći svoje političke karijere ne na pričama o miru i stabilnosti, već na ratnohuškačkim. Navode da je to trenutno najveći problem BiH te da su ovakvi “likovi” njeni najveći neprijatelji.

Srbija je uputila pismo generalnom sekretaru i predsjedniku Generalne skupštine UN kao odgovor na najnoviji istup Bećirovića u kojem je iznio, kako je ukazano, niz neosnovanih i malicioznih optužbi na račun Srbije i srpskog naroda u cjelini. U pismu se upozorava na pokušaj Bećirovića da zloupotrebom izlizanog narativa o “velikoj Srbiji” oživi u regionu konflikte iz devedesetih godina prošlog vijeka iako je političko rukovodstvo Srbije kontinuirano i u svakoj prilici iskazivalo podršku teritorijalnom integritetu BiH.

– Njegove tvrdnje su maliciozne. Srbija nije pretnja miru, već je orijentisana ka budućnosti, što izaziva nelagodu kod onih koji bi da region vrate u mračnu prošlost – poručeno je u ovom pismu.

Stav Srbije je, kako se dalje dodaje, da se mora uložiti napor da se umjesto potpaljivanja starih strahova stvori politička klima za pomirenje, saradnju i trajan mir u regionu.

– Da ironija bude veća, bošnjački političari optužuju Srbiju za pretnje iako su oni sami sistematično rušili Dejtonski sporazum, otimajući proteklih godina oko stotinu nadležnosti koje su tim sporazumom garantovane Republici Srpskoj – navodi se u ovom pismu Beograda.

U njemu se podsjeća i da je Bećirović pred ovim međunarodnim tijelom govorio bez platforme koju je odobrilo Predsjedništvo BiH, čime je prekršio zakone sopstvene zemlje. Na kraju je istaknuto i da Srbija ostaje čvrsto opredijeljena za mir, dobrosusjedske odnose i regionalnu saradnju i da će upravo to biti srpski odgovor onima koji nastoje da provociraju tenzije i nesuglasice na Balkanu.

Reagujući na Bećirovićev govor, šef srpske diplomatije Marko Đurić je istakao da je Bećirović svojim djelovanjem pokazao da maligno pokušava da podrije dejtonski poredak unutar BiH. Kako je rekao, time što pred međunarodnom javnošću optužuje Srbiju, koja duže od dvije i po decenije dosljedno i snažno podržava teritorijalni integritet BiH, integritet Republike Srpske i FBiH u okviru BiH, Bećirović pokazuje da mu nije stalo do regionalne saradnje i do dobrosusjedskih odnosa.

– Zaista ništa pametnije od njega nismo ni očekivali, nego da bruka svoju zemlju pred svetom pokušavajući da lažno optuži susednu i prijateljsku Srbiju – poručio je Đurić.

Potpredsjednik Vlade Srbije i senator Republike Srpske Aleksandar Vulin kaže da su optužbe na račun Srbije, da je ona počinila genocid u BiH, podle – bez obzira na to koliko bile glupe i lažne.

– On se pozvao na presude međunarodnih sudova u kojima nema Srbije, ali ima Srebrenice, a nije se pozvao na presude sudova u kojima takođe nema Srbije, ali ima Hrvatske i stava da je počinila agresiju na BiH – naveo je Vulin.

Reagovala je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručujući da je on još jednom dokazao da je obični srbomrzac i trovač regionalnih odnosa.

Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac smatra da i ovaj slučaj pokazuje paradigmu nezaustavljivog sunovrata BiH, jer je na sceni nikome korisno diplomatsko soliranje bošnjačkog zvaničnika, čiji je jedini rezultat dodatno urušavanje spoljne politike i brukanje BiH.

– Bećirović je zloupotrijebio govornicu UN da po ko zna koji put priča svašta o pitanjima koja nemaju veze sa istinom, a ni zdravim razumom, poput mantre o tobože velikodržavnim pretenzijama Srbije – istakao je Košarac.

Ono što posebno zabrinjava, upozorava, jeste fanatična mržnja koju on uporno ispoljava prema srpskom narodu, Srpskoj i Srbiji, narušavajući unutrašnje odnose u BiH i regionalnu saradnju.

– To je odavno prevazišlo jeftini populizam. Postalo je patologija, koja zahtijeva adekvatan medicinski tretman – smatra Košarac.

Ministar bezbjednosti Nenad Nešić kaže da je ovo obraćanje jedino nanijelo štetu BiH, jer vodi ka njenoj daljoj regionalnoj izolaciji. Ukazuje i da vrhunac licemjerja predstavlja to da Bećirović kaže da je ključno da sve zemlje priznaju da nema promjena granica, a istovremeno se ponaša kao da je takozvano Kosovo priznato od BiH i sastaje se sa Vjosom Osmani.

– Ako on smogne snage i izgovori rečenicu da podržava teritorijalni integritet Srbije i nepromjenjivost njenih granica, spreman sam da se prestanem baviti politikom – poručio je Nešić.

Bećirović je pred Generalnom skupštinom UN iznio tvrdnje da rukovodstvo Srbije prijeti suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, kao i da su “velikodržavne aspiracije Srbije prema teritorijama drugih zemalja u regionu suštinski razlozi zbog kojih su BiH i zapadni Balkan izloženi novim opasnostima”. U tom kontekstu, on je apostrofirao Deklaraciju Svesrpskog sabora, usvojenu u Beogradu 8. juna, za koju je rekao da to nije samo deklarativni akt, nego opasan programski dokument o stvaranju “velike države” koji navodno prijeti Dejtonskom mirovnom sporazumu i državi BiH. Slične poruke on je odaslao i prilikom julskog održavanja komemorativnog skupa u Memorijalnom centru Potočari. Većinu svog obraćanja posvetio je opasnostima koje navodno prijete BiH, o memorandumu SANU i Deklaraciji Svesrpskog sabora, ustvrdivši da Sarajevo želi mir, ali da to “ugrožava politika režima u Beogradu”.

Slične izjave imao je i Željko Komšić, kada se u septembru prošle godine obratio istom ovom tijelu navodeći tada da komšije BiH, misleći na Srbiju i Hrvatsku, “vrše udar na suverenitet” i “onemogućavaju bilo kakav demokratski razvoj” BiH.

Iz Srbije je u nekoliko navrata poručeno bošnjačkim političarima da slobodno nastave da se bave širenjem mržnje i pisanjem raznih rezolucija, dok će se Beograd baviti prugama, putevima i privrednim rastom.

Ista matrica

Da bošnjački zvaničnici, bilo da dolaze iz nacionalnih ili takozvanih građanskih partija, nisu mentalno izašli iz devedesetih, te da taj period koriste samo za novo podizanje tenzija u regionu, moglo se vidjeti i u nedavnom istupu ministra inostranih poslova Elmedina Konakovića. Obraćajući se na sastanku ministara spoljnih poslova Pokreta nesvrstanih zemalja, koji je održan na marginama 79. zasjedanja GS UN u Njujorku, Konaković je Srbiju i srpski narod označio kao zločince i agresore, pri tome praveći paralele između stradanja civila u BiH devedesetih godina i trenutne situacije u Palestini.

 

 

(glassrpske.com)

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img