Влада Уједињеног Краљевства разматра начине на које може поново појачати војни ангажман у БиХ, потврђено је “Независним новинама” у Амбасади те земље у БиХ.
“Уједињено Краљевство остаје снажно посвећено сигурности и стабилности БиХ и цијелог западног Балкана. Иако немамо планове за повећање присуства у погледу учешћа у мировној операцији, сагледавамо начине да појачамо наш војни ангажман у БиХ, укључујући билатерално и путем Главног штаба НАТО-а у Сарајеву”, објашњено нам је.
Из овог одговора се може закључити да се војници те земље не би враћали у ЕУФОР, из којег су изашли када је ступио на снагу споразум о односима с ЕУ након њеног изласка из тог блока, него да би њихов војни ангажман могао бити реализован путем НАТО-а или уз споразум између УК и БиХ.
Иначе, “Независне новине” су ових дана добиле незваничну информацију да ће НАТО повећати своје трупе у БиХ за вријеме одржавања избора, међутим ово је постала уобичајена пракса, с обзиром на то да НАТО увијек пред изборе у БиХ пошаље додатне војнике. Да ли би евентуални британски ангажман био у склопу ових аранжмана или нешто ново – засад није познато.
Међутим, има назнака да би се могло радити о новом типу ангажмана с обзиром на то да је британска влада ових дана најавила да ће слати своје трупе широм Европе због онога што перципирају као пријетњу Русије европској безбједности.
Лиз Трас, министарка спољних послова Уједињеног Краљевства, је у недјељу изјавила да Русија угрожава безбједност, мир и стабилност у Европи, наводећи као примјер руске активности у Украјини и на западном Балкану.
“Кампања Москве против Украјине и наших пријатељских демократских земаља подрива саме темеље европске безбједности. Од виталне је важности да се суочимо с јасном и моменталном пријетњом коју представља Русија. Њихове малигне активности прелазе границе Украјине. Русија користи свој утицај да запали пламен хаоса на западном Балкану”, изјавила је Трасова.
Одмах након помињања западног Балкана Трасова је додала да њена земља појачава дипломатске напоре уз увођење и могућности војног одвраћања.
“Нудимо НАТО-у додатне брзе млазне авионе, ратне бродове и војне специјалисте. Повећаћемо број трупа у Естонији, а имамо и војни носач авиона Њеног височанства ‘Принц од Велса’ у приправности ако би дошло до даљег јачања тензија”, изјавила је Трусова.
Александар Радић, војнобезбједносни експерт из Београда, каже за “Независне новине” да је Британија била снажно присутна у БиХ током деведесетих година прошлог вијека и да су увијек имали утицај на дешавања.
“Ако се сећате, они су тада у централној Босни и те како били спремни да покажу зубе и вољу да директно утичу на збивања на терену. Касније су током имплементације имали базу у Рамићима код Бањалуке у јачини једне дивизије, а онда су се као и Руси војно искључили и сад вероватно желе да пронађу модел да врате део тог утицаја који су имали”, каже он.
Додаје да Британија историјски жели да буде војно и политички присутна на глобалном нивоу, а да се сада, током украјинске кризе, показују као чврста осовина с Вашингтоном у вези с активностима Москве у Европи.
Радић истиче да се иза сцене вјероватно припрема начин који би им омогућио да се врате у БиХ кроз војно присуство и да оцјењује да постоје безбједносни ризици које желе да спријече.
(nezavisne.com)