Све особе које су у протеклом периоду биле позитивне на коронавирус су опорављене, тако да у Тузланском кантону у овом тренутку нема ниједан активан случај.
Значајно је да овај опаки вирус није оставио веће посљедице по њихово здравље, потврдила је за Klix.ba кантонална министрица здравства Дајана Чолић.
Посљедња особа која је била заражена коронавирусом из кластера Медицинског института Bayer у Тузли, познатији као Центар за срце, на два ретестирања је била негативна, чиме се сматра опорављеном.
Сходно томе, у Тузланском кантону који је од 27. марта до данас бројао 82 случаја инфекције SARS-CoV-2 вирусом тренутно нема детектованих позитивних особа. Угашено је укупно осам кластера, а до данас је тестирано 4.427 особа.
Прва два случаја заразе коронавирусом у Тузланском кантону потврђена су у вечерњим сатима 27. марта ове године, а ријеч је о женским особама из Лукавца и Тузле. Убрзо се формирало чак осам кластера, а најбројнији је био у Центру за срце и он је имао укупно 42 SARS-CoV-2 позитивне особе.
Потом је услиједио кластер у Средњој Шпионици код Сребреника са 16 особа, затим Клиника за болести уха, грла и носа у Универзитетском клиничком центру у Тузли са 10, Сапна са осам, породични кластер у Тузли је имао двије особе, а по једно заражено је било у Лукавцу, Грачаници и Бановићима. Једна заражена особа није сврстана ни у један кластер, с обзиром на то да се веза није могла пронаћи.
До данас се 80 особа успјешно опоравило од коронавируса, међутим, забиљежена су два смртна исхода и ријеч је о пацијентицама које су биле смјештене у Центру за срце и имале су тешко кардиохирушко обољење уз основне коморбидитете.
Период који није дозвољавао грешке
Осврнувши се на протекли период ресорна министрица Дајана Чолић за Klix.ba каже да је у једном тренутку ситуација изгледала безнадежно јер су на коронавирус имали позитивне здравствене раднике у Центру за срце и у Универзитетском клиничком центру, а у том времену било каква грешка могла их је коштати великог ширења инфекције.
“Наша срећа је била да нисмо имали много тешких случајева, радило се о средње тешким, а никога нисмо имали прикљученог на респиратор. Али, у коначници иза нас је један тежак период. О томе како су се особе позитивне на коронавирус осјећале не могу говорити, али видимо да они настављају нормално свој живот, немају никаквих симптома, али ни неког тежег поремећаја здравственог стања, односно да нису остављене теже посљедице на њихово здравствени стање”, каже Чолић.
Рана детекција заражених особа довела је до смањења ширења инфекције у овом кантону, а томе је у великој мјери допринио ангажман надлежних, али и свијест грађана који се углавном придржавају изречених мјера.
“Подузимањем свих мјера благовремено, стављањем особа у кућну изолацију, укључивањем МУП-а ТК у контролу свих оних који се налазе у изолацији, правовременом реакцијом епидемиолога, Завода за јавно здравство на челу с професорицом Маидом Мулић, радом Завода за микробиологију УКЦ-а Тузла, преданим радом особа на Клиници за заразане болести те особља у примарној здравственој заштити успјели смо доћи до оваквих резултата. Очито смо на вријеме похватали све контакте, они су тестирани по смјерницама, третирани на адекватан начин и смјештени у изолацију”, каже Чолић.
“Свака част грађанима!”
Наша саговорница наводи да је у борби против пандемије коронавируса у великој мјери допринијела и свијест грађана која је на изузетно високом нивоу.
“Свака част грађанима који су поштовали смјернице, одредбе и наредбе надлежних кризних штабова, а то раде и данас. То су показали и за првомајски празник јер су излетишта била празна. Испада локалпатриотски, али Тузлански кантон је увијек био специфичан и свијетао примјер о чему год да се ради и данас је ситуација иста”, поносно истиче Чолић.
Ситуација у Тузланском кантону јесте задовољавајућа, међутим Чолић наводи да проблем с коронавирусом још увијек није завршен. Надлежни се у наредном периоду плаше доласка особа које се налазе ван граница БиХ и на њих апелују да се и даље придржавају изречених мјера о кућној изолацији.
Чолић наглашава да ни у којем случају није вријеме за опуштање, нагласивши да су и даље на снази наредби о ношењу заштитне опреме.
“Похвалила сам грађане, али још једном морам апеловати на појединце који не носе маске да то морају чинити на основу одредбе наредбе коју је донио Федерални штаб Цивилне заштите. Уз то битно је одржавање социјалне дистанце, прање руку те свега осталог што смо спомињали”, савјетује Чолић.
Све споменуто, наводи она, сада вриједи више него у претходном периоду јер колико је добро што у Тузланском кантону имају позитивну епидемиолошку ситиуацију, с друге стране то може довести до опуштања грађана прије времена.
“У актуелној ситуацији сви грађани требају повести рачуна прије свега о себи, затим својим најмилијим, а онда и широј друштвеној заједници. Чувајте себе јер када то чините чувате и све остале”, поручила је ресорна министрица.
У Тузланском кантону већ 20 дана није забиљежен ниједан нови случај заразе коронавирусом, а у наредном периоду бит ће настављено тестирање ширих група гдје постоји епидемиолошки ризик од евентуалног “сакривања” позитивног пацијента.
(klix.ba)