Ratna zastava BiH postavljena je u Spomen-parku Garavice kod Bihaća, gdje je na najbrutalniji način pobijeno desetine Srba u Drugom svjetskom ratu i gdje će danas biti obilježene 83 godine od ustaškog zločina nad 12.000 Srba, među kojima je bio veliki broj djece.
Zastava je na mjestu gdje to nije dozvoljeno, čak ni po federalnim propisima, navodi Srna.
O svemu je upoznata i Policijska uprava Bihać, iz koje su 22. avgusta obavijestili Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika da su na području Spomen-parka postavljeni “privremeni objekti tokom proteklog mjeseca”.
Komisija je uputila zahtjev Federalnoj upravi za inspekcijske poslove da izvrše inspekcijski nadzor i da se utvrdi činjenično stanje i u skladu sa zakonom preduzmu odgovarajuće mjere.
Milorad Dodik
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je postavljanje muslimanske ratne zastave na jednom od najvećih stratišta srpskog naroda za vrijeme NDH u Garavicama kod Bihaća užas, poniženje i sunovrat svega što se zove civilizacija, čovječanstvo i ljudskost.
“Ovakve provokacije od muslimana nisu nikakva novost, jer i godinama unazad su na istom mjestu postavljali neke svoje zastave samo sa jednim ciljem – da Srbi ne dolaze na stratišta svog naroda. Muslimanima nije u interesu da se čuva istina o stradanju Srba, jer su upravo Garavice jedno od većih srpskih stratišta u Drugom svjetskom ratu koje je djelo njihovih krvavih ruku i monstruoznih umova”, istakao je Dodik.
On je naglasio da nije tako davno bilo kada su pripadnici istog naroda pored jednog od spomen-obilježja u Garavicama postavili i kućicu za pse, bolje reći štenaru, čime su pokazali najniži stepen neljudskosti i nepoštovanja prema mrtvim Srbima.
“Čak i grobovi 12.000 mrtvih Srba im smetaju i ne daju mučenicima ni pravo na smiraj. Zamislite samo koliko im smetamo mi živi, kada su spali na to da skrnave jedno od većih naselja u kojem počivaju djeca, žene, straci koji su stradali u najvećim mukama u Garavicama. Potomci tih koji su tada ubijali Srbe danas se iživljavaju nad našim grobovima i niko ne reaguje. To ne smeta ni ovim takozvanim svjetskim demokratama, moćnicima, koji se prave gluvi i slijepi na ovakve stvari. Postavljati ratnu zastavu na srpsko stratište, pod kojom su 90-ih godina prošlog vijeka ubijali, mučili, klali Srbe, vršili etnička čišćenja i progone, ne samo da je provokacija, nego i pokazatelj da nam ne daju da njegujemo kulturu sjećanja, ne daju nam da obilazimo grobove načih mučenika, ne daju nam da živimo”, naglasio je predsjednik Srpske.
On je ukazao da je ovo još jedna potvrda da muslimani i njihova politička elita žele samo jedno – unitarnu BiH u kojoj nema Srba, ni živih ni mrtvih, da falsifikuju istoriju i zatru istinu o srpskom stradanju i srpskom postojanju uopšte u BiH.
Dodik je poručio da institucije Republike Srpske i srpski narod nikada neće dozvoliti da nestane Srba sa ovih područja, niti Republike Srpske.
“Garavice su naša opomena, kao i Stari Brod, Jasenovac, Podrinje, Kozara, Romanija, Sarajevo… Sve su to naše opomene, mjesta egzekucije Srba, lokacije istrebljenja, strašnih zlostavljanja i srpske muke, ubijanja cijelih porodica”, naglasio je Dodik.
On je poručio da je na sadašnjim, a posebno budućim generacijama da čuvaju istinu o srpskom stradanju, da ostane zapisano ko su žrtve, a ko dželati, a ne kao sada da otkrivamo ono što su komunističke vlasti krile da bi sačuvale navodno bratstvo i jedinstvo.
“Garavice su samo jedno svjedočenje o stradanju Srba u 20. vijeku, koji je bio vijek najvećeg srpskog stradanja i koji se nikada više ne smije ponoviti. Nadam se da smo bar nešto iz proteklog rata shvatili i naučili, na težak i tragičan način, ali smo naučili. Zato istina o našem stradanju mora da se čuva, kultura sjećanja da se neguje koliko god to našim ubicama i njihovim potomcima smetalo. Dvadesti vijek ne smije nikada više da se ponovi”, istakao je predsjednik Republike Srpske.
Nacionalni spomenik
Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika propisano je da na ovom lokalitetu nije dozvoljeno izvođenje radova koji bi mogli ugroziti nacionalni spomenik, kao ni postavljanje magistralnih, niti drugih infrastrukturnih objekata, ni privremenih objekata. Samim tim, jarbol sa bilo čijom zastavom, a pogotovo sa ratnom zastavom, ne smije biti postavljen na ovom mjestu.
Spomen-park Garavice je nacionalni spomenik, te su u kompleksu dozvoljeni samo konzervatorsko-restauratorski radovi i arheološka istraživanja, i to uz dozvolu nadležnog federalnog Ministarstva.
Spomen-park “Garavice” kod Bihaća je memorijalni kompleks, koji se sastoji od petnaest skulptura raspoređenih u prostoru sa pristupnim stazama.
Spomenik je obilježje stravičnog zločina koji su tokom 1941. godine ustaške snage počinile nad građanima bihaćkog kraja, prije svega Srbima i Jevrejima kada je ubijeno oko 12.000 civila.
Spomen-park Garavice podignut je 1981. godine na inicijativu pokrenutu od opštine Bihać 1973. godine. Spomen-park je izveden na lokalitetu dvije masovne grobnice u kojima je sahranjeno oko 7.000 tijela.
(nezavisne.com)