Бивши логораши и породице Срба заточених током минулог рата у сарајевској касарни “Виктор Бубањ” свједоче да су их у овом логору мучили и злостављали Шабан Максумић, Даворин Јукић, Мустафа Бисић, Ибро Булић и Сенад Крехо који данас раде у правосуђу БиХ.
Бивши логораш у овом логору Сретко Дамјановић, који је као припадник Војске Републике Српске заробљен на сарајевском ратишту у новембру 1992. године, каже да му је исљедник био Шабан Максумић, који је сада судија Суда БиХ.
“То су све ратни злочинци, а не судије. Стража ме је доводила до Максумића, а ако бих рекао да нисам клао и убијао, он би рекао `Водите га доље, туците и патите га`. Пљувао ме и псовао ми четничку мајку. Шабан Максумић за мене није судија већ ратни злочинац”, рекао је Дамјановић.
Он тврди да је Максумић радио по наредби Алије Изетбеговића.
Дамјановић је 1993. године био осуђен на прву од укупно три смртне казне, а 1998. године укинута му је смртна казна и осуђен је на 40 година затвора.
Дамјановић, који је 80-одстотни инвалид, живи у Вишеграду. Каже да га боли сазнање да су угледне судије и адвокати заправо они због којих је прошао пакао сарајевских логора.
Милан Мандић свједочи да је његов брат Љубомир у затвору “Виктор Бубањ” допао у руке истражног судије Шабана Максумића који га је тјерао да потпише признање о наводним злочинима.
“Љубомира су одвели доље у подрум и 24 сата су га убјеђивали да потпише. Поломили су му руке и ноге, ребра…Све му је било поломљено, осим лобање и кичме. Довели су га одмах ујутру, тачније довукли пред Шабана Максумића да потпише изјаву и потписао је јер је морао, али га је Максумић осудио на прву смртну казну”, навео је Мандић за РТРС.
Он каже да је Љубомир размијењен након рата и одмах исељен у САД да не би свједочио, те да у БиХ није долазио из страха.
Милан Мандић каже и да је његова и Љубомирова мајка ухапшена 1992. године на кућном прагу у Добрињи и одведена у логор “Виктор Бубањ”, гдје је као шездесетседмогодишња старица осуђена на двије године затвора и проглашена за снајперисту, а пресуду је потписао Ибро Булић, садашњи тужилац Тужилаштва БиХ.
“Нека Ибро Булић отвори ратни дневник када је моја мајка одведена из своје куће”, поручио је Мандић.
На тврдње Сретка Дамјановића, Суд БиХ и судија Шабан Максумић нису имали коментар.
(SRNA)