Најмлађа беба која борави у дому за дјецу без родитељског старања у Босни и Херцеговини има седам дана и налази се у Тузли.
У РС је најмлађи штићеник Дома за дјецу и омладину без родитељског старања “Рада Врањешевић” у Бањалуци новорођенче од непуних мјесец дана.
Директори установа за дјецу без родитељског старања кажу да дјечица понекад долазе одмах из породилишта ако немају неких здравствених проблема. Амир Мухаремовић, директор Дома за дјецу без родитељског старања у Тузли, рекао је да је њихов најмлађи штићеник новорођенче које има седам дана, те да тренутно имају седам беба до годину дана.
“Међу тих седам беба до годину дана најстарија има девет мјесеци. То је стандард да нам дјеца долазе тако мала из породилишта. Ако нема никаквих здравствених компликација, одмах долазе у Дом”, објаснио је Мухаремовић. Додао је да је теже и захтјевније бринути о новорођенчету него о старијој дјеци.
Владимир Кајкут, директор Дома “Рада Врањешевић” у Бањалуци, рекао је да је најмлађе новорођенче у овом дому дјевојчица која још нема ни име.
“Прије неколико дана Центар за социјални рад из Добоја код нас је хитно смјестио новорођенче, јер је мајка одлучила да напусти дијете. Смјештај је привременог карактера док се не нађе породица која би усвојила бебу”, објаснио је Кајкут.
Додао је да, по Закону о социјалној заштити, привремени смјештај треба да буде за дјецу до три године како би се та дјеца што прије удомила.
“Дешавало се да дјеца дођу у Дом као бебе и остану и дуже док се не нађе нека хранитељска или усвојитељска породица”, објаснио је Кајкут.
Истакао је да је теже бринути о новорођенчету, али да су медицинске сестре које раде у Дому обучене за то и да годинама раде са бебама и 24 сата су са дјецом.
“Тренутно у Дому имамо шесторо дјеце до три године и исто толико од три до шест година, а укупно имамо 90 дјеце”, рекао је Кајкут.
У Дому за дјецу без родитељског старања у Сарајеву најмлађи штићеник има четири мјесеца.
“У групи до три године тренутно имамо 22 дјеце, 10 дјеце имамо до годину дана, а 12 их има преко годину дана. Са дјецом су свакодневно медицинске сестре са радним искуством на том одјељењу гдје се налазе бебе, тако да није тешко бринути о њима”, објаснили су у овом дому и додали да у овој установи тренутно борави 91 штићеник.
У Јавној установи “Дом – породица” у Зеници тренутно је смјештено 76 дјеце и двије мајке са својим бебама.
“Најмлађи штићеник Дома је дјевојчица која је напунила три мјесеца”, рекли су у овој установи.
У Дјечјем дому у Мостару нема новорођенчади и у њему тренутно борави 30 дјеце, а најмлађи штићеник има пет година.