Министарства унутрашњих послова два кантона у ФБиХ, али и њихове колеге из брчанске полиције прошле године на подручју њиховог рада нису имали ниједан украдени ауто.
Према подацима Федералне управе полиције, ауто-мафија лани није оперисала на подручју Босанскоподрињског кантона те у Кантону 10 – Ливно.
У ФБиХ је прошле године забиљежен 401 случај крађе возила, што је готово четири пута више него у РС, гдје је евидентиран 101 овакав случај. Када се подвуче црта, а према подацима које су “Независне новине” добиле од полицијских агенција, у БиХ су лани украдена 502 аутомобила, што је мање у односу на годину раније, када су лопови одвезли 585 четвороточкаша.
МУП Српске је током прошле године у односу на годину раније забиљежио знатно боље резултате у потрази за украденим аутомобилима.
“У 2018. години је пронађено и власницима враћено 77 возила, од којих су 44 отуђена на територији Републике Српске, 25 на територији Федерације БиХ и осам за која је потрагу расписао Интерпол. У 2019. години пронађена су и власницима враћена 92 возила, од којих је 65 отуђено на територији Републике Српске, 15 на територији ФБиХ и 12 возила за којима је потрагу расписао Интерпол”, рекла је за “Независне” Мирна Миљановић, начелница Одјељења за односе с јавношћу МУП-а Српске.
И Полиција Брчко дистрикта сузбила је проблематику која се односи на крађу аутомобила.
“На основу података којима располаже Полиција Брчко дистрикта БиХ, током 2018. године било је евидентирано девет украдених возила, док у 2019. години није било украдено ниједно возило”, потврдила је за “Независне” Џевида Хукичевић, портпарол Полиције Брчко дистрикта.
Из Федералне управе полиције саопштили су да је на подручју ФБиХ током 2019. године евидентирана 401 крађа возила, што представља мањи број у односу на годину раније.
Иначе, најпримамљивије врсте аутомобила за крадљивце који су прошле године “оперисали” у ФБиХ били су фолксваген (243), ауди (23) и шкода (20), а слиједе возила марке рено, BMW и опел.
Власницима возила савјетује се да, када напуштају свог лименог љубимца, макар и накратко, треба да затворе прозоре, угасе мотор, извуку кључ из контакт браве и закључају аутомобил.
У возилу не треба остављати торбу, новчаник, мобилни телефон, документе или друге вриједне предмете који могу привући лопова. Такође, аутомобил не треба остављати дужи период на мрачним и пустим мјестима.
Власник возила може поставити додатну заштитну браву на управљач или полугу за његову блокаду. Такође може уградити алармни уређај и електронску блокаду мотора или уградити полугу за блокирање мјењача, папучице, кочнице и квачила.
КРАЂЕ ВОЗИЛА У 2019.
ФБиХ – 401
РС – 101
(nezavisne.com)