spot_img
spot_img

У Бијељини одмарају и кукају, у Бањалуци ћуте и раде: Треба ли нам нерадна недјеља?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Забрана рада недјељом једна је од врућих синдикално-политичких тема, а како се ближи октобар дебата о томе је све гласнија. За синдикалце нерадна недјеља је питање радничких права, за политичаре згодан предизборни поклич, а за трговачки лоби пријетња пословању.

УРепублици Српској иницијативу за забрану рада недјељом још крајем 2018. године покренуо је Синдикат трговине, туризма и угоститељства РС. Предсједник овог синдиката, Горан Савановић, подсјећа да је анкета међу трговцима, синдикалцима и радницима показала да чак 95 одсто испитаника, на обје стране „фронта“, сматра да недјељом трговине треба да буду затворене.

Притисак лобија

Ипак, успјех иницијативе је половичан. Савановић тврди да је у 50 одсто локалних заједница у РС рад недјељом забрањен или ограничен, док се половина Српске и даље држи старе праксе. Запело је већ на почетку.

– Покушали смо издејствовати да се кроз измјене Закона о трговини забрани рад недјељом у цијелој РС. Али, испоставило да такав приједлог не би прошао у Народној скупштини РС, због међусобног неслагања у партијама на власти и због притиска лобија трговаца – каже Савановић за Српскаинфо и додаје да је ситуација слична и данас.

Иако је на локалним изборима 2016. био кандидат СНСД, Савановић тврди да нема никаквог утицаја у Додиковој странци, па не би могао по тој линији прогурати забрану рада недјељом на нивоу РС.

Пошто није могло фронтално, Синдикат је иницијативу покушао прогурати у локалним заједницама, уз подршку Савеза општина и градова РС. Препоруку Савеза да се трговине недјељом затворе неки су прихватили, а неки – прећутали.

Тако је у два највећа града РС пракса дијаметрално супротна, као да нису у истој држави. У Бијељини је забрањен рад свим продавницама, чак ни на бензинским пумпама се недјељом не може купити ништа осим горива, док су у Бањалуци радње отворене и до 10 навече, а тржни центри су недјељом крцати.

Смањити апетите

Рад недјељом је забрањен и у Мркоњић Граду и неким другим мањим општинама, али у градовима у којим се обрће највише новца продавнице раде пуном паром. Тако је у Лакташима, Добоју, Требињу, Градишки, као и у другим општинама на граници с Хрватском, осим Брода, гдје трговине недјељом раде до 13 сати.

И у Приједору и Сокоцу је рад недјељом ограничен до 13 часова, а такву су праксу прихватиле још неке локалне заједнице.

Савановић посебно истиче да је Вишеград, иако је туристичко мјесто, први забранио рад недјељом. Тврди да је то најбољи доказ да они који живе од туризма и трговине неће пропасти ако радници недјељом одмарају.

– Није проблем ако у сваком граду раде по један или два драгстора и дежурна цвјећара и продавница погребне опреме, али каква је потреба да се на тај дан продају хаљине или парфеми?! Морамо извршити притисак на трговце, да смање апетите, али и на грађане, да се навикну да недјеља није дан за шопинг – каже Савановић.

Иако она није законом прописана као нерадни дан, Савановић сматра да је битно да радници буду слободни баш недјељом.

– Вриједност недјеље и другог дана није исти. Недјељом дјеца не иду у школе и вртиће, па родитељи могу да им спреме доручак, проведу дан с њима, а они који су вјерници могу отићи у цркву – каже Савановић и додаје да је за забрану рада недјељом добио подршку бањалучког епископа Јефрема.

Профит већи од казне

Међутим, трговци не хају много за владичанске благослове и свету недјељу, па чак ни за законом прописане празнике. Незванично, многи од њих кажу да су спремни да плате казну због кршења забрана, јер је профит већи од казне. Уз то, неки тврде да су и локалне заједнице које забрањују рад недјељом на губитку, јер, наводно, викенд туристи из Србије, откако је у Бијељини забрањен рад недјељом, иду у шопинг у сусједне општине, па чак и у Тузлу.

Из Привредне коморе РС поручују да је захтјев за забрану рада недјељом популистичка прича, која би нанијела штету значајном дијелу привреде, поготово у пограничним мјестима и у Бањалуци, гдје викенд туризам подразумијева и шопинг.

– Прве процјене показују да би само у Бањалуци, ако би се ова мјера усвојила, око 600 радника остало без посла – тврди Владимир Благојевић, портпарол ПК РС.

Слична је ситуација и у Федерацији БиХ; синдикалци се боре за нерадну недјељу, пословни лоби пријети отказима.

Рад недјељом је забрањен у Ливну, Крешеву, Кисељаку, Санском Мосту, Мостару, Новом Травнику и још неким малим општинама, али не и у Сарајеву.

Мизерне плате

Мерсиха Ферхатовић-Бешировић, предсједница Синдиката трговине и услужних дјелатности БиХ, ипак оцјењује да је у питању позитиван тренд у цијелој БиХ, који, како каже, показује храброст радника да се боре за своја права и одлучност локалних власти да се баве животним питањима која досад нису била доминантна на политичкој агенди.

– У великом броју општина у ФБиХ, али и у РС, имамо и потписане меморандуме о сарадњи. И у неким великим домаћим трговачким компанијама, у којима имамо чланство, послодавци су спремни да се ово питање рјешава системски, што је и став синдиката – каже она за Српскаинфо.

Питање је, међутим, да ли би затварање радњи, чак и ако се то рјешење прихвати у цијелој БиХ, аутоматски значило да радници недјељом не раде. Послодавци који и радним данима крше закон, могли би, на примјер, приморати раднике да иза затворених врата слажу робу, чисте радње или раде неке друге послове, које не стижу током радне седмице!

У оба ентитета синдикалци признају да је кључни проблем, у ствари, то што у трговачким радњама ради премало особља, које је мизерно плаћено и често приморано да ради прековремено.

Уз то, инспекције не раде свој посао, а посебан проблем је мали број инспектора. Тако Република Српска има око 280.000 радника и 32 инспектора рада.

– То је стварно велики проблем, али и с тим се може изаћи на крај ако се радници, заједно са инспекторима и синдикатима, супротставе послодавцима који крше закон. Тамо гдје је рад недјељом забрањен треба да стисну петљу и кажу: нећемо да радимо, то није по прописима и тачка. А ми смо ту да помогнемо – поручује Горан Савановић.

Шта је обећао Станивуковић

Забрана рада недјељом било је једно од кључних предизборних обећања градоначелника Бањалуке Драшка Станивуковића. Ипак, испоставило се да је Бањалука тврд орах, што због притиска трговачког лобија, што због рата градоначелника и градске скупштинске већине, коју предводи СНСД.

Из Синдиката поручују: кад се већ чекало до сада, најбоље би било да се ово питање у Бањалуци не потеже до избора.

Станивуковић, међутим, поручује да не одустаје од нерадне недјеље и да је одлука о забрани рада у трговинама већ спремна за скупштинску процедуру.

– У току су неке додатне консултације, како не бисмо направили неки пропуст. На примјер, треба да утаначимо да ли ће и како радити продавнице на бензинским пумпама, те како ћемо дефинисати рад драгстора – каже Станивуковић за Српскаинфо.

Додаје да постоје притисци, јер неким трговинама не одговара нерадна недјеља, али да ће он истрајати и испунити што је обећао.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img