Тужилаштво Босне и Херцеговине већ је формирало предмете у случајевима негирања геноцида, на основу пријава неколико грађана, потврдио је за “Радио Слободна Европа” (РСЕ) Борис Грубешић, портпарол Тужилаштва БиХ.
“Након што је високи представник у петак објавио одлуку, у наредним данима већ смо почели запримати пријаве од неколико грађана, тако да су неки предмети већ формирани”, казао је Грбешић, пише “Радио Слободна Европа”.
У Босни и Херцеговини од данас (28.јули) су на снази Допуне Кривичног закона који је наметнуо високи представник Валентин Инцко.
Допуне Кривичног закона БиХ, које је наметнуо одлазећи високи представник Валентин Инцко, званично су објављене у Службеном листу БиХ 27. јула.
За оне који буду кршили Закон предвиђена је казна затвора у трајању од три мјесеца до пет година.
У одлуци, коју је 23. јула донио Инцко, наводи се да измјене и допуне Кривичног закона ступају на снагу осам дана од дана објаве на званичној интернет страници Канцеларије високог представника или један дан од дана објаве у Службеном гласнику Босне и Херцеговине.
У Тужилаштву БиХ су такође раније најавили да ће се у оквиру предмета пратити објаве и јавно изношење ставова појединаца, група или удружења у којима се негира геноцид, злочини против човјечности и ратни злочини у БиХ.
Посланици из Републике Српске у уторак 27. јула из протеста због наметнутих одредби започели су бојкот рада институција БиХ.
Јуче тако нису одржане ни сједнице Представничког ни Дома народа Парламента БиХ.
Прије одлуке о блокади државних институција, члан Предсједништва БиХ и лидер владајућег Савеза независних социалдемократа (СНСД) у Републици Српској Милорад Додик најавио је дисолуцију БиХ и покренуо петицију којом се изражава став о неприхватању измјена које је наметнуо Инцко.
Сједница Народне скупштине РС на којој је најављена расправа о измјенама Кривичног закона овог ентитета и закона којим се одбија примјена одлуке високог представника о забрани негирања геноцида одржаће се у петак, 30. јула.