spot_img
spot_img

Створени услови за појефтињење горива, на потезу дистрибутери

spot_img
spot_img

У понедјељак, 5. децембра, ступа на снагу ембарго на руску нафту, којим се затвара снабдијевање према Европској унији (ЕУ), која ради и на томе да ограничи цијену нафте из Русије, како би извршила додатан притисак.

Истовремено, са руске стране стижу информације да је већина извозних енергената из Русије већ пронашла своје купце на истоку, што према ријечима саговорника “Независних новина” није изненађење. Према њиховом мишљењу, све наведено, као и актуелна цијена барела нафте (око 80 долара) на свјетском тржишту довољни су разлози да дистрибутери у БиХ додатно снизе цијене горива на бензинским пумпама.

Нови пакет санкција Русији креће почетком наредне седмице. Нафта у ЕУ више неће долазити морским путем, а земље окупљене у Г7 заједно су с ЕУ донијеле и одлуку да од 5. децембра и цијена нафте буде ограничена.

“Тренутно се расправља о нивоу између 65 и 70 долара по барелу”, поручују из ЕУ, додајући да пакет санкција предвиђа да се у трећој фази, која ступа на снагу од 5. фебруара 2023, из Русије више неће увозити ни нафтни деривати.

Колико ће ово погодити Русију тешко је рећи, али док је намјера ЕУ да се тамошњи енергетски и финансијски сектор битно пољуља, из највеће свјетске државе поручују да је већ око двије трећине руских извозних енергената пребачено на исток, односно на тржишта Кине, Индије, Турске, Шри Ланке, УАЕ, Пакистана.

У овој причи главна полуга је Турска, као главни извозник руских енергената ка Европи, али и Азији, међутим и Кина и Индија имају вишеструку корист јер Русија без проблема копненим путем стиже на своје циљеве.

С друге стране, у посљедњих неколико седмица цијене нафте су у великом паду, прије свега због неизвјесне ситуације у Кини, проузроковане мјерама за сузбијање ковида-19. Барел нафте је након скока на више од 120 долара сада на граници око, па и испод 80, а све су прилике да ће ићи додатно доље.

У комплетној ситуацији створени су услови за додатно појефтињење горива у БиХ, сматра Алмир Бечаревић, стручњак за енергетику.

“Драстично је пала цијена нафте, али код нас још то није испраћено у довољној мјери, иако има одређеног појефтињења. Цијене би морале ићи ниже. Ова нафта од 80-85 долара омогућава заиста фину корекцију цијене на пумпама и то не само од неколико фенинга, већ и више. У окружењу се то већ дешава, а надам се да ће и наши реаговати већ у овој седмици”, каже за “Независне новине” Бечаревић.

Уколико дође до додатног појефтињења, он сматра да то не би дуго трајало, али да би било каква промјена значила грађанима.

“Није то драматично, али добро би било и за 10 или 15 фенинга да се искористи овај моменат. Не значи да ће то бити дуготрајно, али нека те одлуке трају седам, 10 или 15 дана, па да људи, што би се рекло, душом да'ну”, истиче Бечаревић.

Према његовим ријечима, овакав епилог умногоме ће зависити од ембарга, али првенствено и од договора унутар ЕУ на колико ће ограничити цијену руске нафте.

“Приједлог је од 65-70 долара, али многе државе се противе томе, чак траже да то буде и испод 50 долара. Међутим, најинтересантније је то што они траже наведени лимит, а нафта је скоро већ на тој граници јер је око 80 долара, тако да се не би десило ништа спектакуларно. Ипак, удар би био ако се прихвати испод 50 долара, као што тражи Пољска”, каже Бечаревић.

Уз све наведено, он сматра да ограничење цијене руске нафте не би требало да значајно утиче на снабдијевање Европе, али ипак да је непобитна чињеница да је Русија засад нашла излаз из могућег проблема.

“Дефинитивно видимо да Русија полако осваја источна тржишта, и у нафти и у гасу, и остаје да се види шта ће се десити у наредних 7-10 дана. Ту би могла да буде одређена прекретница и према извозу на истоку јер ће и произвођачи морати гледати на цијене. Међутим, када сагледам комплетну ситуацију, за мене је заиста неочекиван овакав пад потрошње јер то није прогнозирано”, поручио је Бечаревић.

На потезу у БиХ су пумпаџије. Тачно је да је у претходних неколико дана гориво у БиХ појефтинило, а уколико се прогнозе обистине, грађани могу очекивати добре вијести.

Какав је став дистрибутера нисмо успјели сазнати јер на наше позиве нису одговарали ни из Групације за нафту и нафтне деривате РС, нити из ФБиХ.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img