Поред традиционалних коалиција између СНСД-а и његових партнера и, с друге стране, СДС-а и ПДП-а који ће у већини општина и градова наступати заједно и на овогодишњим локалним изборима, у неколико локалних заједница формиране су тзв. непринципијелне коалиције у којима странке сарађују на основама дијаметрално супротним од оних на републичком нивоу.
Једна од њих је Шамац, гдје Ђорђа Милићевића, актуелног начелника и функционера НДП-а Драгана Чавића који је послије општих избора 2018. године прешао у редове владајуће коалиције, исто као и 2016. године поново подржава СДС.
Милићевић каже да је потребно направити разлику између локалних и општих избора, истичући да он не види апсолутно ништа спорно у томе што подршку грађана поново тражи са сарадницима с којима је протекле четири године руководио Шамцем.
– Замка у коју друштво без довољно демократске традиције не би смјело упасти јесте да локалне представнике бира по принципу да по сваку цијену буду из владајуће партије на републичком нивоу ма какви они били, јер тобоже једини могу остварити везу са републичким органима. То није тачно, а тиме се губи смисао локалних избора – каже Милићевић.
Непринципијелна предизборна коалиција формирана је и у Челинцу, у којем кандидата ДНС-а за начелника ове општине Жељка Дубравца подржавају СДС и ПДП, а интересантно је и у Теслићу, гдје је ПДП одавно са СНСД-ом дио скупштинске већине која је покретала и неуспјели опозив актуелног СДС-овог начелника Милана Миличевића. Странка Бранислава Бореновића није дала званичну подршку ниједном кандидату за начелника у Теслићу, гдје ће у трку актуелни начелник, затим високи функционер СНСД-а Драган Богданић, али и једини кандидат СПС-а за начелника Драгутин Шкребић. Ипак, у теслићком СДС-у изражавају отворено незадовољство зато што је носилац одборничке листе ПДП-а за Скупштину општине Теслић њен актуелни предсједник Мирољуб Летић који је отворени противник СДС-овог начелника.
Политиколог Љубинко Јовић каже за “Глас Српске” да се начин уласка у коалиције на локалу битно разликује од онога на републичком или нивоу БиХ, јер се нарочито у мањим мјестима одборници и шефови локалних страначких одбора познају.
– Тај лични карактер често пресуди па добијете ситуације да странке које су на републичком нивоу међусобно супротстављене на локалу улазе у коалиције, што најчешће не наилази на одобравање страначког врха који инсистира да се поштује политика странке. Још један од разлога због кога настају ове, често спорне коалиције јесте интерес, односно процјена локалних страначких вођа да ће боље проћи на изборима ако уђу у коалицију са неком већом партијом, па макар била и из супротног табора – каже Јовић.
Он додаје да поменута појава има двије стране.
– Она може донијети квалитетније људе на чело локалне заједнице, без обзира на политичку опцију из које долази кандидат. С друге стране, то се може и злоупотријебити па у коалиције улазити по сваку цијену, само да би се и даље остало на власти – каже Јовић.
Костајница
Иако нема непринципијелних коалиција, занимљива ситуација је у Костајници. У овој малој општини на сјеверозападу Српске влада права гужва у трци за начелника, јер своје кандидате имају и СДС и ПДП, а с друге стране, и СНСД и Социјалистичка партија. Када је ријеч о коалицијама, за сада је познато само да ће Уједињена Српска подржати кандидата СНСД-а, док се остале странке још нису изјасниле.
(glassrpske.com)