САД су увеле данас санкције министру здравља и социјалне заштите Републике Српске Алену Шеранићу и предсједнку Федерације БиХ Маринку Чавари, саопштено је на веб сајту америчког Мнистарства финансија.
“Данашње мјере потврђују посвећеност Сједињених Држава да се инсистира на одговорности актера на Западном Балкану, укључујући оне званичнике који подривају демократске процесе или институције на Западном Балкану и самим тим представљају пријетњу миру, стабилности и просперитету њихових земаља. Маринко Чавара и Ален Шеранић слиједили су етно-националистичке и политичке агенде науштрб демократских институција и грађана Босне и Херцеговине”,саопштено је из Министарства финансија.
Како су навели, Чавара је уврштен на листу због одговорности за или саучесништво, због директног или индиректног учешћа, кршења или дјеловања која представљају опструкцију или пријете спровођења било којег регионалног безбједносног, мировног споразума или споразума о сарадњи или о обостраном признању, оквирног споразума или механизма који се односи на западни Балкан, укључујући Преспански споразум из 2018, Охридски оквирни споразум из 2001, Резолуцију Савјета безбједности УН 1244, Дејтонски споразум, Закључке Конференције Савјета за имплементацију мира одржане у Лондону у децембру 1995, укључујући одлуке или закључке високог представника, Савјета за имплементацију мира или његовог Управног одбора или Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију или, када је ријеч о бившој Југославији, Међународног резидуалног механизма за кривичне судове.
Поред овога, Чавара је стављен на листу због одговорности за или саучесништво, због директног или индиректног учешћа у активностима или политикама које подривају демократске процесе или институције на Западном Балкану.
Образлажући санкције Алену Шеранићу наведено је да је “Шеранић наставио промовирати сецесионистичке активности РС јер је водио процес усвајања Закона о лијековима и медицинским средствима РС којег је његово министарство упутило Народној скупштини РС на разматрање. Овај закон, који још није ступио на снагу, предвиђа успоставу нове агенције само у оквиру РС што би пореметило овлаштења државне Агенције за лијекове и медицинска средства. Шеранић је јавно признао да овај закон пресликава функције Агенције за лијекове на државном нивоу, с тиме што се успостављањем агенције према овом закону преносе овлаштења са агенције на државном нивоу на регулаторни ауторитет за лијекове и медицинска средства у оквиру РС. Због постојања институције на државном нивоу која служи РС и ФБиХ, формирање ове нове агенције на ентитетском нивоу представља опструкцију или пријетњу спровођењу Дејтонског мировног споразума”.
(nezavisne.com)