spot_img
spot_img

Резервоар горива од почетка године скупљи за 70 КМ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

За пун резервоар горива грађани БиХ тренутно морају издвојити 210 КМ, што је за око 70 КМ више у односу на почетак ове године.

За непуних шест мјесеци, цијене дизела и бензина на бензинским пумпама у БиХ драстично су повећане.

Литар дизела у првој седмици јануара коштао је 2,29 КМ, док је тренутна цијена

око 3,50 КМ, што зависи од пумпе до пумпе и од града до града.

Ако се у обзир узме да у аутомобил може стати око 60 литара горива, рачуница каже да возач који намјерава “до врха” напунити резервоар сада мора потрошити око 210 КМ, док је у јануару исту количину плаћао око 137 КМ.

Слична ситуација је и када је у питању бензин. Литар типа БМБ 95 и БМБ 98 на почетку године коштао је 2,34 КМ, односно 2,49 КМ.

Јуче на бензинским пумпама у Бањалуци литар БМБ 95 износио је 3,23 – 3,51 КМ, литар супера 98 од 3,40 до 3,99 КМ, а за еуро дизел 5 возачи су плаћали

3,33 – 3,67 КМ.

Јован Василић, предсједник Удружења потрошача “Звоно” из Бијељине, за “Независне новине” каже да су надлежни у БиХ, али и Републици Српској, у потпуности закаснили са реакцијом и да нису испунили ни властита обећања у вези с питањем цијена нафтних деривата.

“Ми у Српској имамо оних 25 фенинга за ауто-путеве, па плус 15 фенинга за обичне путеве, то је већ 40 фенинга што оде само на то. Нису у питању само акцизе, од којих очигледно нема ништа, јер видимо да неће да се одрекну тога. Било је говора и о увођењу диференциране стопе ПДВ-а, па и од тога, изгледа, нема ништа”, истиче Василић.

Он додаје да није урађено ништа да се олакша грађанима.

“Када неко говори да не користимо ауто или слично, то је трагично. Па, ви на прсте можете избројати колико градова у Српској има градски превоз. Како људи да иду на посао”, пита Василић.

Душан Срдић, предсједник Удружења потрошача “Реакција” из Бањалуке, наглашава да су потрошачи још у априлу прошле године надлежнима упутили приједлоге како да зауставе утицај поскупљења нафтих деривата, али да је изостала реакција.

Срдић каже да му је потпуно нејасно како је сада дошло до поскупљења горива.

“Имали смо у овој години поскупљење од 130 долара по барелу, што је била нова рекордна цијена, али цијена горива није била као сада на неким бензинским пумпама”, истиче Срдић за “Независне новине”.

“Неки привредници све ово користе за екстразараду. Али, с обзиром на то да је на нашем тржишту велика конкуренција и да можда имамо највише пумпи по глави становника и километру пута у Европи, та конкуренција би требало да неутралише неко монополско понашање или спекулативне зараде. Да није тако, склоност ка спуштању цијена, била би још неизвјеснија”, наводи Саша Грабовац из Удружења економиста СWОТ за “Независне новине”.

Предвиђања кажу да ће литар горива грађани БиХ ускоро плаћати и по четири КМ. Грабовац поручује да ће све зависити од више фактора, прије свих, ситуације у Украјини.

Коментар на ову проблематику покушали смо добити и од представника Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске.

До закључења овог броја “Независних новина” нисмо добили одговор.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img