Приватне апотеке Кантона Сарајево обратиле су се Влади Федерације Босне и Херцеговине, путем Владе Кантона Сарајево, са Захтјевом за измјене и допуне Одлуке о мјерама непосредне контроле цијена од 16. марта 2020. године, а по којој оне морају бити на нивоу од 5. марта 2020. Разлог је пораст велепродајних цијена.
У Одлуци о мјерама непосредне контроле цијена у тачки IV је наложено : “Привредна друштва и друга правна и физичка лица која обављају трговину на велико и трговину на мало, обавезна су за производе наведене у Листи, која је саставни дио ове одлуке, примјењивати цијене на нивоу затеченом на дан 5.3.2020. године.”
Разлог измјене и допуне због чега су приватне апотеке Кантона Сарајево упутиле захтјев федералној Влади о ревидирању Одлуке је пораст велепродајних цијена заштитних маски, рукавица и дезинфекционих средстава, те су апотеке као посљедње у дистрибутивном ланцу, како кажу, принуђене продавати исте крајњим корисницима испод велепродајне цијене, како не би биле санкционисане сходно одредбама Одлуке која је у колизији са Правилником о одређивању висине велепродајне и малопродајне марже лијекова.
“Приватне апотеке Кантона Сарајево су Влади Федерације Босне и Херцеговине предложиле измјене Одлуке на начин да се велепродајне и малопродајне марже обрачунавају у складу са законским прописима који су важили на дан 5.3.2020. године. Такођер, обратили су се и Влади Кантона Сарајево са приједлогом мјера којима ће се наставити континуирано снабдјевање тржишта овим производима. Поред чињенице да апотеке продају заштитне маске, рукавице и дезифенкциона средстава испод велепродајне цијене како би формирали цијене на нивоу 05.03.2020. године, апотеке су додатно суочене са свакодневним контролама од стране надлежних инспекцијских органа, сходно позиву Кантоналне управе за инспекцијске послове упућеном грађанима да све евентуално уочене неправилности по питању раста цијена у Кантону Сарајево пријаве надлежним инспекицјским органима”, каже се у саопштењу.
Како се наводи, апотекарска дјелатност се у овом тренутку суочава са несташицом и отежаном набавком најпотребнијих средстава, и није у могућности обрачунати малопродајне цијене у складу са Правилником о одређивању висине велепродајне и малопродајне марже лијекова, те послује негативно са заштитним маскама, рукавицама и дезинфекционим средствима, трпи велике губитке на име издатих казнених налога од стране инспекцијских органа, и у коначници, уколико Влада ФБиХ не приступи рјешавању овог проблема, апотеке ће бити принуђене престати добављати заштитне маске, рукавице и дезинфекциона средства, чиме би се прекинуо дистрибутивни ланац и опскрба становништва са у овом тренутку најнеопходнијим производима.
“Фармацеутски сектор је један од ријетких који тренутно није залеђен, и управо из тог разлога је изложен огромном притиску.Покушавају набавити производе који су у овом тренутку засигурно најтраженији производи на свијету, те само уз помоћ Владе ФБиХ могу превазићи проблеме са којима се сучавају. Апотекама није у интересу овакав исход, али на овакав начин ће бити принуђени јер неће моћи поднијети губитке којима су изложени”, закључује се у саопштењу.
(klix.ba)