spot_img
spot_img

Prihodi države nikad veći, građanima nikad teže

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Prihodi od indirektnih poreza za 10 mjeseci ove godine su iznosili 8,8 milijardi KM i veći su za 588 miliona KM nego u istom periodu prošle godine, dok su usljed inflacije i brojnih poskupljenja džepovi građana BiH sve prazniji.

Naime, kako je saopšteno iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), samo u oktobru je prikupljeno 935 miliona KM indirektnih poreza ili za 72 miliona KM više u odnosu na isti mjesec prošle godine.

“Nakon što je UIO u 10 mjeseci privredi vratio milijardu i 791 milion KM povrata PDV-a, neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu januar – oktobar, a to su država, entiteti i Brčko distrikt, iznosili su 7,8 milijardi i veći su za 508 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2022. godine”, piše u saopštenju.

Dodali su da je za finansiranje institucija BiH u periodu januar – oktobar raspoređeno 849 miliona KM, i to Federaciji BiH tri milijarde i 807 miliona KM, Republici Srpskoj dvije milijarde i 96 miliona KM i Brčko distriktu 212 miliona KM.

“Po osnovu posebne putarine za izgradnju auto-puteva, te izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva, FBiH je dobila dodatnih 186 miliona KM, Republika Srpska 123 miliona KM i Brčko distrikt 6,3 miliona KM”, navodi se u saopštenju UIO BiH.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača Srednje Bosne iz Travnika, istakao je za “Nezavisne novine” da ono čime se država hvali nije baš za pohvalu iz perspektive građana.

“Ono što građani vide jeste to da su svakodnevno cijene veće, a da je život sve teži i teži. Kako se približava zima, vjerovatno nas očekuju dodatna poskupljenja, jer će ova situacija na Bliskom istoku rezultirati povećanjem cijena energenata i nafte, a zbog većih cijena nafte nam sve poskupi. Najavljena ograničenja određenih cijena proizvoda sasvim sigurno nisu dovoljna da zadovolje potrebe građana, tako da se nalazimo u zaista teškoj situaciji. Država definitivno može puno više uraditi, posebno za najugroženije kategorije kao što su penzioneri, za roditelje sa puno djece, za ljude sa niskim primanjima, za socijalno ugrožene građane. Sredstva koja su prikupljena bi mogla pomoći i svim građanima kroz subvencioniranje određenih cijena”, naglasio je Arnautović.

Ekonomista Milenko Stanić ističe za “Nezavisne novine” da je evidentan rast direktnih i indirektnih prihoda.

“Ovo pokazuje da je inflacija još uvijek prisutna, ili da bar ključne kategorije koje doprinose prihodu po osnovu poreza još uvijek održavaju visok rast cijena, odnosno visoke stope inflacije. Povećane prihode je trebalo dijelom vratiti onima od kojih su uzeti (građanima), jer oni nisu rezultat nikakvog rada ni aktivnosti bilo koje institucije. Takođe, dio prihoda je trebalo vratiti privredi. Ulazimo u težak period, i sa aspekta dugova koji su ostali i sa aspekta činjenice da ne možemo pretjeranu javnu potrošnju koja je generisana na inflacionim osnovama zadržati i naredne godine jer nećemo imati tolike prihode. Stanovništvo će manje kupovati, vršiće se promjena u strukturi potrošačke korpe, koncentracijom na osnovne životne namirnice i prehranu koja već guta 50 odsto prosječne plate u Republici Srpskoj. Taj procenat će se u narednom periodu povećavati”, naglasio je Stanić.

 

 

(nezavisne.com)

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img