Због недостатка нових аутомобила на тржишту, али и због повећање потражње за половним четвороточкашима порасла је њихова цијена, кажу наши саговорници и истичу да се раст цијена очекује све до половине ове године.
Харис Муратовић, предсједник Удружења заступника и трговаца аутомобилима при Привредној комори ФБиХ, казао је за “Независне новине” да су цијене у порасту за 20 одсто још од прошле године.
“Очекујемо да ће и даље наставити тренд раста цијена и сигурно је да ће то трајати до половине ове године, након чега предвиђамо стабилизацију тржишта на начин да ће се појавити већи број нових аутомобила, а самим тим ће престати повећана потражња за половним аутима”, казао је Муратовић.
Како је рекао, због недостатка нових аутомобила људи се одлучују за куповину млађих половних четвороточкаша.
“Самим тим, када је повећана потражња за тим аутима, цијене расту. Тај тренд је проузрокован пандемијском кризом, која је за собом оставила трагове у виду недостатака одређених компоненти за аутомобиле приликом производње”, истиче Муратовић.
И додаје да, ако се не могу производити нови аутомобили и тржиште не може поручити нова возила, грађани се одлучују за оно што има на тржишту.
“Сигурно је да сви у ауто-индустрији очекују стабилизацију половином године, јер ће се појавити нове фабрике које ће производити компоненте са чијом несташицом се сада суочавају у овој грани”, појаснио је Муратовић.
Истиче да БиХ највише половних аутомобила увози из Њемачке, Белгије, Француске и Холандије.
“Сигурно је да највећи број аута на наше тржиште долази управо из Њемачке”, каже Муратовић и додаје да, како цијене расту на највећим увозним тржиштима, расту и на бх. тржишту.
Жељко Василић из ауто-салона “Браћа Ђукић” из Дервенте казао је да су цијене половних возила више и до 30 одсто него ранијих година.
“Цијене половних возила су порасле у односу на раније године управо због пандемије, јер у 2020. години није било производње, а смањена је куповина нових возила, тако да су самим тим половна возила поскупјела”, казао је Василић.
Како је рекао, што се тиче њиховог салона, у прошлој години биљеже рекорд у продаји половних возила.
“Сигурно у посљедњих пет година нисмо имали такву продају као што је то било прошле године”, истиче Василић за “Независне новине”.
Додаје да су цијене половних возила у Европској унији знатно порасле, па се самим тим дошло и до виших цијена на домаћем тржишту.
“Ми највише возила увозимо из Њемачке и, будући да се на том тржишту не налазе довољне количине, очекивано је да цијене расту”, појашњава Василић.
Како је рекао, производња нових возила је скоро у цијелом свијету опала, те и они који желе да их купе у иностранству тешко долазе до њих.
“Листа чекања је за поједина возила од шест мјесеци до годину дана када се поруче”, закључио је Василић.
Игор Гавран, економски аналитичар, каже да већ дуже вријеме у цијелом свијету несташица и раст цијена полупроводника и других електронских компоненти узрокује смањену производњу и више цијене нових аутомобила.
“Посљедица ових поскупљења и несташица односно одгода испоруке нових аутомобила повећала је тражњу за половним аутомобилима, нарочито оним новијих годишта”, казао је Гавран за “Независне новине”.
Истиче да је истовремено смањена понуда половних аутомобила на тржишту, јер многи власници, како каже, одгађају њихову замјену новим због дугих рокова испоруке и виших цијена.
“Све ово резултира вишим цијенама половних аутомобила на тржиштима попут њемачког, а посљедично и на свим оним тржиштима гдје се ова возила даље препродају па тако и у БиХ. С обзиром на то да се рјешење узрока проблема с полупроводницима не очекује ускоро, извјесно је да ће овакво стање потрајати и током 2022. године, јер цијене половних возила сигурно неће падати док се не повећа понуда и доступност нових уз смањење њихових цијена”, закључио је Гавран.
(nezavisne.com)