Иако смо у нову годину ушли с надом да ће 2018. бити срећнија и берићетнија од прошле, већ сада је јасно да су таква очекивања у домену научне фантастике.
Поскупљења која су нас дочекала за празнике – а посебно она која само што се нису обрушила на наше излизане новчанике, учинила су да празнична еуфорија брзо спласне, а грађани схвате да ће, у погледу гомилања егзистенцијалних проблема, година која је пред нама засјенити многе претходне.
Највећи удар свакако ће изазвати скок цијена горива, што ће, упозоравају економисти, покренути лавину поскупљења услуга превоза и роба чија производња зависи од овог енергента.
Ма колико овај потез правдале општедруштвеним добром, усвајањем новог Закона о акцизама домаће власти својим грађанима нису могле да спреме „оптимистичнију“ честитку за 2018. а уручиће нам је 1. фебрауара, од када ће литар бензина и дизела на пумпама са 1,9 отићи на скоро 2,1 КМ.
Први на удару наћи ће се возачи, који ће по резервоару морати да издвоје 10 КМ више. У нимало бољој позицији неће бити ни путници, с обзиром на чињеницу да су аутпревозници већ најавили поскупљење карата за десет одсто. Тако ће, на примјер, у градском превозу у Бањалуци појединачна карта са 1,6 отићи на 1,8 КМ, а поскупиће и мјесечне, те карте у приградском и међуградском саобраћају.
Питање је дана када ће, због поскупљења горива, скочити и цијене хране, што је посебно забринуло већи дио грађана који ионако једва састављају крај с крајем.
У првом реду, ту је 124.500 незапослених, 15.000 несрећника који диринче за минималац, те чак 147.000 радника чије плате не прелазе 640 КМ, што није довољно ни за трошкове прехране за једну четворочлану породицу. О стандарду пензионера сувишно је и говорити, с обзиром на чињеницу да добар дио ове популације преживљава захваљујући бесплатном оброку из јавне кухиње или комаду хљеба из неког контејнера.
Док пораста плата у привреди у РС већ годинама нема ни на видику, пензионерима се средином ове године „смјеши“ повећање од цјелих два одсто, што значи да ће људи са просјечном пензијом мјесечно бити „богатији“ за неких 7 КМ.
Свима њима заједнички је страх од било каквих поскупљења, јер својим примањима, ма колико стезали каиш, не могу да стигну све мјесечне трошкове.
Маринко С, возач из Бањалуке, признаје да са 600 КМ, док плати све обавезе, једва успије да обезбједи довољно хране за своју трочлану породицу.
– Ускоро ће поскупити гориво, па превоз, па онда храна, а плате ни да мрдну. Увијек се надамо да ће бити боље, а из године у годину живимо лошије. Бог зна шта ће за коју годину бити са нама – истиче наш саговорник.
Економисти објашњавају да је, услед поскупљења горива, неминован скок цијена многих производа, па тако и хране, чије ће цијене отићи за 5 до 10 одсто.
Из Удружења млинара РС упозоравају да треба очекивати не само поскупљење брашна, него и осталих прехрамбених намирница, што потврђују и фармери који истичу да је дизел главни енергент у пољопривредној производњи.
– Након скока његове цијене, поскупиће и пољопривредна производња – поручује председник Удружења узгајивача свиња РС Мишо Маљчић.
Месо поскупило за 50 одсто
Почетком године цијена килограма живе ваге свиња скочила је са 4 на чак 6 КМ. Како најављују фармери, већ у овој седмици килограм би могао да поскупи на 7 КМ.
Објашњавају да је поскупљење резултат чињенице да на тржишту влада мања понуда, те из разлога што је, због незапамћене суше која нас је погодила прошле године, значајно поскупила сточна храна.
С обзиром на скок цијене килограма живе ваге, за очекивати је да поскупи и свјеже месо, што ће бити додатно оптерећење за грађане.
(blic.rs)