Из године у годину увоз воде у Босну и Херцеговину расте и у посљедњих мало више од шест година увезено је 776 милиона КМ течности која живот значи.
Тако смо, рецимо, 2013. године увезли воде у вриједности 120 милиона КМ, а 2018. – 154 милиона КМ.
Ако је за утјеху, растао је и извоз воде из БиХ, који се у просјеку креће од 25 до 56 милиона марака годишње, тако да се само на воду из БиХ одлије око 100 милиона.
“Домаћи произвођачи квалитетом сигурно могу конкурисати увозницима, али питање је могу ли маркетиншки. Велики брендови су већ позиционирани на тржиштима региона и Европе и јако је тешко на та тржишта ући”, рекао је Раде Шегрт, уредник портала Удружења економиста SWOT.
Што се тиче увоза, Босна и Херцеговина највише воде већ годинама увози из Србије, затим Хрватске, Словеније, такозваног Косова, Италије…
Оно што је посебно занимљиво јесте да смо воду увозили и из Бразила, Јужне Кореје па и Тајланда и Вијетнама, одакле нам је стигла вода вриједна мало мање од хиљаду КМ. Од даљих земаља, воду нам је стизала у мањим количинама и из Малезије, Чилеа, али и из Турске, одакле смо увезли воде вриједне више од милион КМ, а са друге стране извозили годишње тек неколико стотина КМ.
Када је у питању извоз, послије Хрватске, највише воде извеземо у Црну Гору, а добар дио извеземо и у Уједињене Арапске Емирате.
У овом тренутку тржиште флаширане воде у Европи, али и свијету, расте великом брзином и према одређеним инстраживањима за само неколико година, у развијеним земљама, потрошња флаширане воде по становнику се удвостручила.
Европска унија ово је препознала као проблем и својом директивом од прошле године умјесто флашираној дала је предност води из водовода, која је далеко јефтинија и у већини случајева квалитетнија од флаширане. На овај начин, односно промовишући јавне чесме и воду, ЕУ планира потрошачима уштедјети готово 600 милиона евра годишње, а својом директивом, осим промоције јавних водовода и воде из чесме, Европа је поручила да је то у интересу јавног здравља и заштите околине, с обзиром на то да су флашице од воде тренутно најбројнији пластични предмети за једнократну употребу.
Да је потражња за флашираном водом велика у БиХ, показује и недавна чињеница да је продаја драстично скочила након информације на друштвеним мрежама да вода за пиће у Бањалуци није исправна, упркос увјеравању надлежних да то није тачно.
“Вода из водовода у БиХ је на завидном нивоу и када би се гладала потрошња ми смо ту у далеко повољнијем положају него земље Европске уније. Тешко је прогнозирати, али врло је вјероватно да ће потрошња воде код нас расти упркос директиви Европске уније, јер с једне стране имамо акције и промоцију јавне воде, а с друге маркетиншке кампање о здравој флашираној води и није тешко закључити како ће се ствари кретати”, рекао је Шегрт.
(nezavisne.com)