Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите РС, након сједнице Републичког штаба казао је да је евидентно погоршање епидемиолошке ситуације, те да је на данашњој сједници донесен закључак да се мјере пооштре на седам дана.
Подсјетио је да 22. фебруара ситуација била слична као она у октобру прошле године.
“У току седам дана ситуација се погоршала, број лица у болницама је порастао за седам дана за 100 лица”, казао је Шеранић и додао да је неопходно увођење другачијих мјера.
“Сада су неопходне другачије мјере, 22. фебруара смо релаксирали мјере, за разлику од тада данас пооштравамо мјере”, казао је Шеранић и појаснио да се нове мјере односе на наредних седам дана.
Додао је да су донијели закључак о забрани музике у угоститељским објектима.
“Суспендована су спортска такмичења. Тражи се од свих јавних установа да пређу на рад од куће. Ово су превасходно мјере које се односе на заједницу”, казао је Шеранић.
Бранислав Зељковић, директор Института за јавно задравство РС, поновио је да је епидемиолошка ситуација у Републици Српској погоршана. забрињавајуће да особе од 30 до 49 година, које имају највише кретања и контаката
Нагласио је да су маске обавезне у затвореном простору, а вани је пожељно да се носе ако се не може остварити дистанца са другим лицима.
“Ове епидемиолошке мјере су најбоље у борби и против других сојева, као што је британски сој. Паралелно са овим мјерама настављамо са процесом вакцинације, потребни су нам и додатни капацитети за имунизацију”, рекао је Зељковић.
Казао је да у наредним данима очекују додатан раст броја обољелих.
“Имамо повећан број хоспитализованих лица, посебно оних млађих. Апелујемо на грађане да схвате ситуацију озбиљно. Када говоримо о епидемиолошким мјерама у школама свака општина врши своје процјене о стању у школама. У зависности од ситуације, од школе до школе зависиће да ли ће та школа прећи на онлине наставу”, појаснио је Зељковић.
(nezavisne.com)