spot_img
spot_img

Осам просјечних плата: Политичари у БиХ најплаћенији у Европи у односу на грађане

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Нигдје у Европи политичари не зарађују и до осам пута више од својих грађана осим у Босни и Херцеговини.

Док плате парламентараца у земљама ЕУ износе највише три просјечна лична дохотка, а у тај омјер уклопиле су се и Хрватска, Словенија, као и Србија, у БиХ је потпуно другачије.

Ако узмемо у обзир да је просјечна плата на почетку ове године у РС 887 КМ, а у ФБИХ 924 КМ, ниједан функционер не би смио да има плату већу од 2.700 КМ, што у БиХ није случај.

Када се саберу три плате, мјесечно се за чланове Предсједништва издваја око 20.000 КМ, док државни парламентарци примају између 4.800 КМ и 6.500 КМ.

Иако плата политичара у БиХ свакако није већа од плата политичара у Европи, разлика између њихових примања и примања грађана убједљиво је највећа, на основу чега стручњаци закључују да „нема сиромашнијег народа и богатијих политичара“.

Поређења ради, посланици у Њемачкој примају око 18.000 КМ, министри око 30.000 КМ, али то није више од три пута од просјечне плате грађана, која износи 8.000 КМ.

У БиХ парламентарци зараде осам пута више него грађани, због чега на крају мандата добијамо алармантне цифре које за неколико година могу да их доведу скоро до милион КМ.

И тако док грађанима БиХ треба 20 година да отплате кредит од 120.000 КМ и купе стан, народни посланици са платом од 2.600 КМ то могу да ураде за вријеме трајања једног мандата, а не морају ни да дођу на посао.

Ипак, највише зарађују чланови Предсједништва БиХ и парламентарици, који за један мандат само од плата могу да зараде више од 300.000 КМ, али је цифра свакако већа ако се томе дода паушал, накнада за одвојени живот, накнаду за смјештај, превоз, те топли оброк.

У ЕУ је другачије

БиХ, која тежи да постане дио Европске уније, са овим бројкама се никако не уклапа у стандарде ЕУ, што значи да би се плате грађанима требале знатно повећати, или смањити оне функционерске.

– Иако не постоји прописана обавеза из ЕУ легистлативе да плате морају бити тог омјера, наши политичари имају пуно бољи стандард од грађана, те много одударају од оних у ЕУ. То никако није по стандардима ЕУ, јер се самим тим губи и кредибилитет политичара, односно разлог његовог бављења политиком – говори програмски директор Центра за истраживања и студије „ГЕА“ Огњен Ђукић.

Истраживање које је „ГЕА“ спровела показало је да је политика у БиХ много уноснији посао него у Европи, те да новац често утиче на мотиве уласка у политику.

Томе свједоче и чињенице да је БиХ са више од 150 политичких партија на самом врху када је у питању број основаних политичких странака у Европи.

– Политичари овдје имају много већи финансијски стимуланс да уђу у политику, него што то имају политичари у земљама ЕУ. Чим су финансијски мотиви тако велики, морални принципи долазе под велики изазов – закључује Ђукић.

Ако БиХ жели да прати трендове ЕУ, а жели да задржи плате својим функционерима, просјечна плата грађанима морала би да буде око 2.000 КМ.

Парламентарац као 18 пензионера

Ако плате политичара упоредимо са просјечним пензијама, ситуација је још алармантнија. Док је просјечна пензија у РС 351 КМ, а у ФБИХ виша за 20 КМ, плате парламентараца у БиХ су и до 18 пута веће.

Док парламентарци зарађују 18 пензија, можемо речи да трочлано Предсједништво БиХ месечно заради минимум 60 просјечних пензија.

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img