spot_img
spot_img

Општина која живи од јагода

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Након деценије паузе, у Челићу ће бити одржана манифестација “Дани јагодастог воћа”, а све у циљу промоције јагоде као бренда ове општине.

Поред изложбеног простора, планирани су едукативни програм, округли столови и стручне расправе, промоције и презентације.

У Челићу се производи десетак сорти јагода, међу којима су aprica, alba, rohana, али произвођачи највише узгајају clery.

Међу њима је и Енвер Зејћировић, чија се породица четири деценије бави узгојом јагода. Озбиљније се производњом почео бавити прије 15 година.

“Тренутно имам засађених 5,5 дунума јагоде, од чега је 4,5 покривено. С обзиром на то да нам вријеме није корисно, овај начин узгоја јагоде нама иде у прилог. Имамо мање трулежи, мање прскања, мање хемије”, појашањава Зејћировић. Он додаје да није задовољан откупним цијенама и тврди да на то утиче увозна јагода.

“Она квалитетом не може бити ко наша, нити здравствено као наша јагода, али на то на можемо утицати. Наша сва домаћа јагода је тренутно на домаћем тржишту. Мало јест лошија цијена у односу на прошлу годину, али имали смо велика поскупљења гнојива, заштите. Али боримо се, живимо и радимо”, истиче овај произвођач. Од Владе ТК произвођачи имају потицај 1,5 КМ по квадрату заштићеног простора јагоде те им је то веома значајно. Тако и Шећи Бешићу, који 18 година производи јагоде. Тренутно има три и по дунума овог воћа под најлоном те дунум и по на отвореном.

“Посла има. Кренеш од садње, у јулу, када су највеће врућине, мораш имати воду, довлачити је ко има бунар, мораш нон-стоп наводњавати. Ако немаш воде, џаба је, све се осуши па мораш поново расаду производити и садити”, прича Бешић.

Он наглашава да се све мање хемије ставља због високих цијена, што смањује количину убране јагоде, али са друге стране, даје органски производ.

Ова општина има пријављено око 480 произвођача, који су засадили 70 хектара јагоде, а 80% је под пластеницима. Најмање 50% становништва узгаја јагоде и живи од тога.

“Имамо програме потицаја подржавања пластеничке производње, куповине пластеника. Први пут ове године отварамо јавни позив, гдје ћемо дати подршку куповини минералних ђубрива за производњу јагодичастог воћа, али и шљиве, трешње и осталог воћа”, појашњава Адмир Хрустановић, начелник Челића.

Како начелник прича, у Челићу се све дешава прије јагода или послије јагода. Он је посебно задовољан што се враћају “Дани јагодастог воћа”, који егзистирају од 1980. године. Након десетогодишње паузе, Челић ће поново бити потпуно у знаку јагоде 20. и 21. маја.

“Све то радимо за промоцију јагоде и да би произвођачи боље радили. Доказ томе је да ћемо имати из Европе произвођаче минералних ђубрива и хемијских производа које наши произвођачи користе за узгој јагоде”, каже Хрустановић.

Он додаје да су планирана предавања за произвођаче те низ других садржаја, а све како би се помогло произвођачима да се се што боље пласирају на тржиште.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img