spot_img
spot_img

Омикрону слободан улаз у БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Појава новог омикрон соја вируса корона у свијету, али и Европи, довела је до забринутости, а према ријечима саговорника “Независних” вјероватно ће стићи и у БиХ, због чега би било пожељно и да се уведе карантин за особе које долазе из критичних подручја.

Наиме, нови сој вируса корона, назван омикрон, детектован је први пут у Јужној Африци, а досад су случајеви потврђени у неколико европских земаља, међу којима Велика Британија, Низоземска, Њемачка, Аустрија те Италија.

Како су јуче саопштили у Свјетској здравственој организацији (СЗО), омикрон сој ће се вјероватно проширити на међународном нивоу, представљајући веома висок глобални ризик тамо гдје би пораст броја случајева ковида-19 могао да има тешке посљедице у неким областима.

Иако научни свијет још нема довољно информација о томе колико се брзо овај сој преноси, те какву клиничку слику изазива, оно што забрињава већину научника је то што је омикрон досад мутирао неколико десетина пута.

Управо зато што је омикрон у кратком року детектован у већем броју земаља, поједине државе су увеле и мјере да путници који долазе из подручја гдје се овај сој слободно шири одлазе у обавезну изолацију, те буду тестирани.

С друге стране, у Босни и Херцеговини још се ништа не предузима.

У Граничној полицији БиХ потврдили су за “Независне новине” да на граничним прелазима и даље важе исти услови за улазак странаца, али и државаљана БиХ, те мјера карантина приликом уласка у БиХ није одређена.

У Министарству цивилних послова БиХ су за “Независне новине” казали да је Европски центар за контролу и превенцију болести израдио процјену ризика и доставио препоруке земљама, те да их разматрају на нивоу кризних штабова ентитета и Брчко дистрикта.

“Министарство цивилних послова још није запримило приједлоге којим би се затражила координирана контрола путника који долазе из поменутих подручја”, навели су у Министарству цивилних послова БиХ.

Како је за “Независне новине” истакао Еднан Дрљевић, инфектолог из Опште болнице “Абдулах Накаш” Сарајево, потребно је да и БиХ, слично као и друге европске земље, уведе обавезан карантин за особе које долазе из земаља гдје је овај сој потврђен.

“Ове особе би требало тестирати и слати у обавезни карантин 15 дана, чак и ако први тест покаже да су негативни”, навео је Дрљевић, додајући да је то једини начин да се успори уношење овог соја у БиХ.

“Овај сој ће ући у БиХ, али ако се уведе карантин, макар ће се то десити спорије, добићемо око 15 до 20 дана, неће се тако брзо умножавати број тешких случајева, те ћемо лакше испливати из свега тога”, нагласио је Дрљевић.

Додао је да није забрињавајуће ако се сој буде брже ширио, али да је упитно да ли ће бити отпоран на имунитет створен или вакцинацијом или природним путем, након што особа преболи вирус.

“Свака нова мутација је потенцијално опасна и зато се многе земље труде да нови сој детектују на вријеме, да би могле да успоре његово ширење”, закључио је Дрљевић.

Антонија Верхаз, начелница Клинике за инфективне болести УКЦ РС, навела је да научници упозоравају да је вирус корона склон мутацијама те да различити сојеви имају различите епидемиолошке карактеристике.

“Грађане је потребно опомињати на личну заштиту, а то је ношење маски, држање дистанце, окупљање у мањим групама те прање руку”, подсјетила је Верхазова, истичући да када год се појави нови сој он показује тенденцију бржег ширења, због чега сви морамо бити епидемиолошки опрезнији и одговорнији.

“Не треба да се заносимо информацијама да ли је неки сој патогенији, да ли изазива лакшу или тежу клиничку слику, већ грађани не треба да се доведу у ситуацију да оболе од ковида-19, јер је неизвјестан ток болести. Тренутно у УКЦ РС има 36 особа које се боре за свој живот и налазе се на неком облику оксигенотерапије”, казала је Верхазова, додајући да сада имамо и специфичну превентиву, а то је вакцинација.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img