У Бијељини је данас одржана Трка сјећања у част најмлађег српског борца Споменка Гостића, на којој је учествовало око 400 ученика, предшколаца, рекреативаца и атлетичара.
Трку је свечано отворио министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић, који је рекао да је за сваку похвалу то што је бијељинско Удружење “Насљеђе” организовало ову атлетску трку посвећену најмлађем борцу Војске Републике Српске Споменку Гостићу, али и свим оним борцима који су у одбрамбено-отаџбинском рату дали своје животе за стварање Српске.
Малешевић је рекао да ће млади захваљујући оваквим манифестацијама гајити сјећање на оне који су жртвовали све за Српску.
“То ће истовремено значити да ће, чувајући сјећање на њих, чувати и сачувати Српску за све оне генерације које ће доћи и које ће се рађати на простору Републике Српске”, рекао је Малешевић.
Градоначелник Бијељине Мићо Мићић истакао је да данашња трка, одржана у знак сјећања на најмлађег борца Војске Републике Српске, заслужује сваку пажњу, те похвалу раду Удружења дјеце погинулих бораца “Насљеђе”, који су уз подршку Владе Српске и Градске управе, организатори “Трке сјећања”.
Мићић је рекао да је данас покренута иницијатива да ова трка буде “подигнута” на републички ниво.
Предсједник Удружење “Насљеђе” Бијељина Бранислав Шушљик каже да је основни циљ “Трке сјећања” да се сачува лик и дјело свих бораца који су животе изгубили у одбрани Српске, међу којима је намлађи био Споменко Гостић.
“Ми, дјеца погинулих бораца, трудимо да са посебном пажњом сачувамо његов лик и дјело, али и свих осталих за слободу палих очева, браће…”, рекао је Шушљик.
Организатори трке, која је стартовала код Споменика погинулим борцима Војске Републике Српске на Градском тргу су бијељински Градски одбор Удружења дјеце погинулих бораца “Насљеђе”, Атлетски клуб “Академац” Бијељина и бањалучко Удружење “Филмски документациони центар”.
У данашњој “Трци сјећања” за најбоље су обезбијеђене симболичне робне награде.
Подсјећамо, петнаестогодишњи Споменко Гостић је након смрти мајке и погибије баке, 1992. године остао сам и прикључио се борцима Војске Репулике Српске у свом селу Јовићи, општина Маглај гдје је са коњима развозио храну и извлачио рањенике.
Погинуо је од гранате 20. марта 1993. године недалеко од села Јовићи, на планини Озрен.
Споменко је сахрањен на мјесном гробљу Горњи Улишњак, који припада Федерацији БиХ, гдје почивају његова мајка и бака.
(SRNA)