Њемачкој тренутно недостаје између 45.000 и 60.000 возача камиона, а ако се не предузму озбиљне мјере, до 2030. недостајаће их око 150.000, јавља њемачки јавни сервис ЗДФ на својој интернет страници.
Како пишу, Дирк Енгелхарт, портпарол Њемачког удружења шпедитера и логистике, упозорава да је Њемачка пред колапсом у области снабдијевања и логистике и тражи да се предузму мјере како би занимање возача камиона било атрактивније.
Истиче се да ће на овогодишњем четвородневном Сајму транспорта и логистике у Минхену, који почиње данас, мањак возача бити главна тема програма.
Штефан Румел, портпарол сајма, упозорава да сваке године у Њемачкој 30.000 возача оде у пензију, а да се годишње надомјести тек половина тог броја. Осим тога, упозорава да је трећина свих возача старија од 55 година, а да их је тек 2,5 одсто млађе од 25 година.
“Истовремено, обим транспорта се повећава, дијелом и због снажног повећања онлајн продаје. Празнину више не могу попунити ни возачи из источне Европе. Шпедитерске куће посвуда трагају за возачима. Један представник ДХЛ-а чак говори о томе да се возачи више нигдје ни не могу наћи”, истиче ЗДФ, уз напомену да је сличан тренд и у другим земљама Европе.
Иако се у тексту не спомиње експлицитно, може се очекивати да Њемачка за возачима камиона поново посегне ка земљама западног Балкана, међу којима је и БиХ.
Никола Грбић, предсједник Удружења за унутрашњи и међународни превоз РС, каже да су превозници свјесни ових проблема и да су годинама упозоравали власти РС и БиХ да се нешто мора урадити.
“Мислим да је сад већ касно. Тешко да се може сада више ишта урадити. Нама је прошле године отишло 4.000 професионалних возача. Вјерујте, није само до плате. Посла има и може се зарадити, а највећи проблеми су радни услови. Нама су пуна уста приче о специјалним и паралелним везама РС и Србије, а на Рачи се чека данима да пређете границу. Ја могу до Енглеске отићи и вратити се прије него пређем Рачу. То су ствари које нису нерјешиве, а нама би пуно помогле, међутим нико ништа није урадио”, каже Грбић.
Додаје да у Њемачкој професионални возачи имају одличне услове, а да се њемачки послодавци труде да максимално олакшају долазак наших возача у њихове фирме.
“Наши возачи који тамо оду препороде се. Имају све услове, а овдје немају никакву помоћ ни разумијевање ни од кога”, каже он.
Један возач поријеклом из Бањалуке који је недавно отишао у Словенију каже да њемачки послодавци већ по паркинзима траже возаче који ће радити за њих.
“Услови које нуде нису нимало лоши. Засад једини проблем представља то што се дуго чека на радну дозволу. Тренутно возим за словеначку фирму, али уз добру понуду не бих се двоумио да одем у Њемачку”, каже овај возач.
Иначе, како истиче ЗДФ, Њемачка планира у наредним годинама помоћи побољшању радних услова за возаче како би занимање постало атрактивније. Међу мјерама које се предлажу је законско повећање величине и комфора кабине, флексибилнија правила о обавезним паузама, а чак се спомиње и уграђивање тоалета у кабину.
Такође, према писању њемачких медија, мјесечна зарада возача у Њемачкој је између 1.800 и 4.500 евра мјесечно.
“Зарада зависи од искуства, региона и радног времена. Рецимо, ноћни рад и рад викендима и празницима плаћа се боље. Возач почетник тешко да може очекивати више од 1.800 евра мјесечно. Неке фирме можда уз то плате још за оброке и неке додатке. Искуснији возачи који дуже раде код истог послодавца могу добити 28.207 евра годишње. Возачи у мањим погонима добију 1.200 евра мање од овог износа. Веће фирме плате мало боље. Међутим, може се рећи да међу возачима тешко да има неког ко може ‘пребацити’ износ од 40.000 евра годишње”, објавио је прошле године “Стерн”, позивајући се на податке Тима Богера, директора једне шпедитерске фирме.
БРОЈЕВИ
30.000 возача сваке године у Њемачкој оде у пензију
4.000 возача прошле године отишло из БиХ
Побољшање радних услова за возаче у Њемачкој
Законско повећање величине и комфора кабине
Флексибилнија правила о обавезним паузама
Уграђивање тоалета у кабину
(nezavisne.com)