Никад не отписуј срце шампиона: Србија у полуфиналу СП!

Србија је земља кошарке.

“Орлови“ ће играти у полуфиналу Мудобаскета након што су данас у Манили у четвртфиналу савладали до данас непоражену Литванију са 87:68. Када су је многи отписали и нису јој давали никакве шансе у борби за медаље, Србија је показала да је кошаркашка велесила и да је никад не треба отписивати. Ово је била побједа и за Боришу Симанића, којем је као што је познато због погоршаног стања одстрањен бубрег.

“Орлови“ Светислава Пешића одиграли су најбољи меч на турниру и то против најквалитетнијег противника. Богдан Богдановић је показао класу и да је предводник ове сјајне генерације. Овом побједом дошли су и на праг Олимпијских игара. У полуфиналу ће играти против бољег из меча Канада – Словенија (играју сутра).

Почело је поенима Богдана Богановића (2:0), а затим је Јонас Валенчиунас везао пет поена (2:5), да би онда Милутинов узвратио (4:5). Разиграни су били и једни, тако да је након три минуте било већ 8:8. Литванци су нестварно шутирали за три поена, за 4 минуте су имали 4 од 4. У 5. минути је било 16:10 за Литванце. У тим тренуцима Богдановић је држао “орлове“ у игри. Имао је осам поена за пет минута. Поенима Николе Јовића Србија у 7. минути пришла на минус 2 (18:20), а онда је Алекса Аврамовић донио поравнање (20:20). Након прве четвртфинале Литванија је водила са 25:24.

У другу дионицу ушло се поенима Давидовца (26:25). Сјајни Петрушев доноси 28:25 Србији након минут игре. Одбрана је у тим тренуцима била сјајна. Гудурић је затим фаулиран на шуту за три, Марко је погодио два бацања за 30:25. Држала је у тим тренуцима Србија под контролом утакмицу, док се Литванија мучила у нападу. Милутинов постиже важне поена у 15. минути за 36:30. А онда сјајна тројка Богдановића за тада максималних плус 8 (41:33). Литванце је стао шут за три поена. “Орлови“ су мирно привели полувријеме, те на одмор отишли са великих плус 11 након чудесне тројке Богдановића који је имао чак 18 поена.

Друго полувријеме почиње серијом Литваније од 5:0 (43:48), али је одмах узвратио Никола Јовић сјајном тројком (51:43). Ипак, Литванци поново вежу 4:0 за 47:52, али онда Стефан Јовић погађа за три (55:47). Богдановић затим враћа на плус 9 (57:48). Поново у тим тренуцима Пешићеви момци играју сјајно, како у нападу, тако и одбрани. Никола Јовић враћа на плус 11 (59:48). Све је експлодирало након нове тројке Стефана Јовића за великих плус 14 (62:48). Били су Литванци у нокдауну. Стефан Јовић је био x фактор у тим тренуцима погдио је и трећу везану тројку (65:51).

Невјероватни Аврамовић по четврти пут краде лопту и полаже за плус 16 (67:51). Србија је била пред великом побједом. У посљедњи период се ушло при резултату 73:55. У посљедњој четвртини уздрмани Литванци нису могли озбиљније запријетити. Све дилеме око побједнка ријешио је сјајни Филип Петрушев са двије везане тројке за чудесних 82:57. Србија је рутински привела меч крају и остварила велику побједу.

Прво име утакмице био је Богдан Богдановић са 21 поеном, четири скока и три асистенције. Велики допринос су дали и остали. Филип Петрушев (17), Никола Милутинов (9), Марко Гудурић (9), Стефан Јовић (11), Алекса Аврамовић (8), Никола Јовић (8), Вања Маринковић (1), Огњен Добрић и Дејан Давидовац (2), као и Душан Ристић (1).