spot_img
spot_img

Не назире се крај: Цијене некретнина током пандемије расту широм БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Пандемија вируса корона утицала је негативно на готово све привредне гране, а посебно на куповну моћ грађана.

Ипак, посебно је занимљиво да су цијене некретнина, за то вријеме, значајно порасле широм државе и да се овом тренду још не назире крај. Највиша цијена квадрата у новоградњи изједначила је Бањалуку са главним градом БиХ, а најјефтинији станови, углавном, су у Брчком, Требињу и Бугојну.

Они који не желе да живе далеко од градског језгра Сарајева, за куповину стана мораће да издвоје од 3.700 до 4.500 КМ по квадрату. Али, срећници који себи могу приуштити луксуз, за квадрат најексклузивније локације у граду, искешираће и до вртоглавих 6.000 КМ. Међутим, овакви случајеви су изузеци, напомињу упућени.

Све већи број Сарајлија се одлучује на куповину некретнине у Источном Сарајеву

Све већи број Сарајлија, међутим, одлучује се и за куповину стана на другој страни ентитетске линије, односно у Источном Сарајеву. Цијена квадрата половних станова ван центра града, старије градње, износи око 1.400 КМ. Али ако се одлучите за новоградњу, онда ћете морати да издвојите између 1.600 и 2.000 КМ, што је и даље много примамљивија цијена, у односу на главни град.

Сарајеву, по највишим цијенама квадрата, парира и град на Врбасу. Агенти за некретнине кажу да купци, без обзира на цијену, и даље највише бирају новоградњу, а главни фактори који утичу на избор стана поред локације су и висина спратова, као и паркинг.

Током прошле године, најјефтиније некретнине у БиХ биле су у Бугојну, Требињу, али и Брчко Дистрикту.

Порасту цијена се не назире крај

Цијене некретнина у БиХ стагнирале су посљедњих десетак година и сада је занимљиво да су у периоду када је пандемија погодила многа друга економска кретања наставиле убрзано расти. Још је занимљивије јер се све дешава у периоду изражених емиграција, што значи да наши људи који зараде новац у иностранству овдје махом купују станове.

Без обира на изазове које је донијела пандемија, тржиште некретнина у БиХ и даље држи убједљиву предност као једно од најуноснијих. Цијене станова скочиле су највише због раста цијена грађевинског материјала, али то и даље не спречава заинтересоване купце у куповини.

Колико дуго ће цијене некретнина у БиХ остати овакве, није познато, слажу се упућени, али су сагласни да се оваквом тренду крај још не назире.

Вртоглаво су, у прошлој години, скочиле цијене и у региону. Тако је у Београду просјечна цијена квадрата износила 3.417 евра, у Подгорици 1.234 евра, у Загребу 1.886 евра по квадрату, до је 3.000 евра за квадрат забиљежила Љубљана.

Више детаља о цијенама некретнина у БиХ у прилогу Татјане Дрљић.

 

 

(n1)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img