spot_img
spot_img

Nakon Lopara i Tuzlaci se oštro protive rudniku litijuma: Životi građana ne smiju biti ugroženi

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Otkriće litijuma na planini Majevici, preciznije na graničnom području između Lopara i Tuzle sa sobom je donijelo priču o mogućem otvaranju rudnika. Međutim, tome se protive obje lokalne zajednice koje su povukle određene poteze.

Na lokalitetu planine Majevice ranije su izvršena geološka istraživanja koja su potvrdila prisustvo litijuma na graničnom području Lopara i Tuzle. To je pokrenulo priču o mogućem otvaranju rudnika, čemu su se oštro usprotivili mještani, kao i lokalni političari.

U decembru prošle godine Skupština opštine Lopare je jasno izrazila stav protiv rudarenja i eksploatacije litijuma na području Majevice, kao i svih daljih aktivnosti na realizaciji tog projekta.

Na vanrednoj sjednici Skupštine opštine Lopare, odbornici su zatražili i od Vlade Republike Srpske obustavu svih daljih aktivnosti u kontekstu implementacije projekta.

Takođe, svoj jasan stav su zauzeli i građani Tuzle, na čijoj strani su lokalni političari. Naime, tokom posljednje sjednice Gradskog vijeća Tuzle, usvojena je deklaracija o najoštrijem protivljenju otvaranju rudnika litijuma na Majevici.

“Gradsko vijeće Tuzla se najoštrije protivi otvaranju rudnika litijuma na Majevici. Činjenica da rudnici litijuma iza sebe kao posljedicu ostavljaju pustoš, zagađenje zemlje i vode Tuzlanke i Tuzlake dovodi u položaj nesigurnosti jer je isti planiran na manje od 15 kilometara od centra Tuzle i svega par stotina metara od područja Mjesne zajednice Gornja Tuzla, a na samoj granici najvećeg kantona i regije u državi”, napisano je u usvojenoj deklaraciji.

Kako je naglašeno, budući rudnik litijuma, ukoliko ne bude spriječen, će se nalaziti u neposrednoj blizini Rudnika soli na Tetimi te će posljedice na rudarenje rude po kojoj je Tuzla dobila ime biti ogromne.

“Smatramo da država Bosna i Hercegovina, odnosno niti jedan njen dio, ne smije biti upitan po pitanju osnovnih ljudska prava zagarantovanih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i ljudskim slobodama. Pravo po život je temeljno pravo koje će biti ugroženo građanima grada Tuzla jer iskopavanje litijuma empirijski dokazano zagađuje vodu koja ne poznaje entitetske, kantonalne i gradske granice”, istaknuto je u deklaraciji.

Inače, deklaracija je usvojena jednoglasno na inicijativu vijećnika Naše stranke Omera Berbića, koji za Klix.ba kaže da je ovim aktom vijeća vlastima u Republici Srpskoj poslana poruka po kojoj neće dopustiti na samoj granici Tuzle formiranje rudnika litijuma.

“Taj rudnik bi daleko najviše naštetio Tuzli i najvećem kantonu. Rudnik litijuma iza sebe ostavlja pustoš, zaprljanu vodu, zrak i zemljište. Tu više ne bi bilo poljoprivrede, a Tuzla onakvom kakvom je znamo ne bi više postojala”, naglasio je Berbić.

Kako je poručeno u deklaraciji, Grad Tuzla će uzeti u razmatranje sve pravne aspekte i norme kojima se može koristiti radi zabraniti iskopa rude Jadarita na Majevici te će se obratiti svim relevantnim domaćim, ali i međunarodnim faktorima kako bi zaustavio iskope na samoj granici grada.

Razmotrit će i sve pravne mogućnosti kako se građani Tuzle ne bi morali brinuti o posljedicama rudnika litijumz u Loparama na kvalitet života u gradu soli.

 

 

(klix.ba)

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img