Након што је Кантоналну болницу Зеница напустио доктор Харун Шестић, један од најбољих васкуларних хирурга у БиХ, Управа болнице је затворила одјељење васкуларне хирургије, што је према ријечима Шестића и раније био циљ.
Међутим, иако је одјељење затворен, доктор Абделхаким Гоуду, који је био други васкуларни хирург, пребачен је на одјељење опште хирургије и као специјалиста опште хирургије и субспецијалиста васкуларне хирургије и даље обавља оперативне захвате.
У разговору за Klix.ba предсједник Синдиката љекара Кантоналне болнице Зеница Мехо Ковачевић рекао је како је то било очекивано те да љекари иду тамо гдје су боље плаћени.
“Сутра ћемо имати још оваквих случајева и одласци из БиХ ће ићи већим темпом у наредним годинама. Један љекар када оде, он повуче и друге са собом, а нама у болници недостаје око стотину специјалиста”, казао је Ковачевић.
Додао је како је највећи проблем задржати младе љекаре који одмах одлазе ван БиХ и тешко се одлучују уопште да остану.
“Из зеничке болнице ћемо ускоро испратити доста љекара у пензију, али немамо кадрова ко би их замијенио. Ми већ сада морамо запослити некога и учити га десетак година да бисмо имали замјену за особље које се пензионише”, додао је Ковачевић.
Према његовим ријечима најбољи васкуларни хирург у БиХ, Харун Шестић, је отишао јер га зеничка болница није имала чиме задржати.
“Нико на те одласке не обраћа пажњу. Код нас је проблем актуелан тек онда када се деси. Није глуп онај ко тражи специјалисте с искуством, а чињеница је да се ми понашамо као да нама нико не треба. Као да сами себи говоримо да иде из БиХ ко год хоће”, додаје Ковачевић.
Простора за планирање будућности у Кантоналној болници Зеница је мало, а на крају разговора Ковачевић је истакао да се годинама гријеши, да су се љекари покушали зауставити с колективним уговорима, али да то није успјело. Рјешење види у промјени система или ће држава остати без најбољих љекара и специјалиста.
У разговору за Klix.ba доктор Харун Шестић је казао како његово одјељење васкуларне хирургије није имао никакве подршке те да су им често и подметали ноге у њиховом развијању.
“Нисмо имали подршке, шминкали су друга одјељења док је наше било на истом нивоу иако смо за веома кратко вријеме урадили неке од најзначајнијих васкуларних оперативних захвата у БиХ. Служба која је постојала је била оправдана, али ја сам се уморио то доказивати надлежнима”, говори Шестић.
Додао је како је умјесто годину дана неплаћеног одсуства од менаџмента болнице добио отказ, након чега је свој ангажман наставио ван БиХ. Нагласио је да плата није узроковала његов одлазак.
“Били су нарушени и међуљудски односи и све је било пољуљано. Ми смо заиста дали максимум, али људи који воде болницу нису имали осјећаја за то”, закључио је Шестић у разговору за Klix.ba.
Каква судбина чека грађане Зенице с недостатком љекара и њиховим одласком из БиХ због непостојања нормалних увјета рада, још није познато.
(klix.ba)