spot_img
spot_img

Млади са Дауновим синдромом конобаришу у свом граду

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Крајње професионално и без имало треме, група младих људи са Дауновим синдромом послуживала је госте у препуном кафићу у центру Бањалуке.

Ови млади људи прешли су дуг пут усавршавања, од прве кафе коју услужили градоначелнику прије годину дана, рада у ресторану Здравствено туристичког центра „Бања Врућица“, па до конобарске праксе у свом граду.

Одушевљени су због тога у суботу били сви, од њих самих, пријатеља из Удружења „Даун синдром центар“, цијелог особља кафе бара Еклектик који су их здушно подржали, али и самих грађана који су дошли на поподневну кафицу и дали свој допринос.

Десило се да су по први пут ове младе особе, активно укључене у друштвени живот, што су сви прижељкивали.

Двадесетогодишњи Кристијан Зељковић за шанком је припремао све наруџбе, тако ревносно да га је било уживање пратити, а као и сва омладина каже да у кафић радо воли доћи и када није „на дужности“.

Николина Савић нам је прије годину дана, на самом почетку пројекта, открила како је жељела овакав посао, јер је радо госте услуживала и кући за славу. Сада, иза себе има предивно искуство у Теслићу.

– Баш сам срећна и задовољна, тамо је предивна природа, конобарисали смо, шетали, ишли на базен, у теретану, а ја највише волим масажу – прича нам Николина (24), коју су и у кафићу сви већ завољели.

Разбијених чаша, нити заборављених поруџбина није било, на чему су им могли позавидјети и конобари са дугогодишњим стажом.

Пројекат у Бањи Врућици траје већ годину дана, а у кафићу у Бањалуци смо добили прилику да млади са Дауновим синдромом обављају практични дио, појашњава координатор Јелена Јелић.

– Ово је велики успјех да се они појављују у свом граду, на јавном мјесту као особе радно оспособљене, наравно не скидајући осмијех са лица. И за саме породице ово је значајно, јер њихова дјеца први пут након 18. године не сједе у кући. Наш највећи циљ је да покажемо да су они ту, да постоје, да се пређе та друштвена баријера и да је сасвим нормално да видимо особе са Дауновим синдромом и било које друге особе са инвадлитетом да раде- поручила је она.

Дефектолог, сарадник на пројекту и власница „Еклектика“ Нина Пупић од срца је позвала и угостила ове младе људе на праксу у кафе бар, истичући да је за све њих ово велики корак, и да само требају наставити позитивним путем којим су кренули. Руку пријатељства су им већ пружили из Удружења радника у угоститељству, а подршку очекују и од надлежних институција.

– Поносно проживљавам овај дан, ово је отприлике као лансирање ракете у свемир, такав је доживљај. У току су радни састанци са представницима институција да се нађу законски оквири како да омогућимо стално запослење особама са Дауновим синдромом. Дијелом је њима одузета пословна способност, и зато сада морамо наћи начин како да законски разријешимо тај дио. Када се то регулише, морамо видјети и на који начин ће се они запослити, јер за сваку особу се мора појединачно процијенити какви су њени капацитети и колико сати може бити ангажована. Заједно морамо направити план и све институционално уклопити, али до сада смо прескакали све препреке, па ћемо и убудуће- оптимистична је Пупићева.

Још занимања

Управник „Даун синдром центра Бањалука“ Зоран Јелић прецизирао је да након ове групе шест младих људи, у рехабилитациони програм уводе и нову групу, а крајњи циљ је практични рад са гостима.

– Желимо да све иједна особа са Дауновим синдромом прође кроз овај вид рехаилитације, да се друштвено укључи, и да и се да избори за стварање свог идентитета. Тренутно смо им ми одабрали да буду конобари, али припремамо још занимања масер, кувар и вртлар, која ћемо полако уводити како би они могли бирати шта желе да раде- најавио је Јелић.

Ово удружење потписало је недавно и уговор са Удружењем из Београда о оснивању међународног Центра за рехабилитацију особа са Дауновим синдромом „Арие Ливне“.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img