О доласку компаније Лидл у БИХ говори се годинама, али од трговачких центара за сада ништа. Јавност се с разлогом пита јесу ли њемачки инвеститори одустали од инвестирања.
Упућени тврде да ништа није стопирано, да су припремне активности у току, али да дешавања на глобалном тржишту, као и тренутна политичка ситуација у БиХ, погодују одлагању отварања малопродајних објеката, извјештава Н1.
У БиХ још нису отворене малопродаје, иако је компанија, према подацима из њиховог регистра, основана у априлу прошле године. Њемачки инвеститори превише су озбиљни да би одустали од своје намјере, тврде упућени.
То потврђује и чињеница да је капитал Лидла у БиХ повећан на неколико десетина милиона КМ. Међутим, проблем с којим се, најприје, сусрећу су потрагом за огромним земљиштем.
“Када отварају Лидле, у правилу, треба да буде отворен централни магацин који захтијева 15 хектара земље И то је био проблем да се пронађе, а потом да се отворе малопродајни објекти који морају бити на минимум 10 хиљада квадрата или једном хектару“, објашњава Зоран Павловић, економски аналитичар.
У потрази у главном граду БиХ кренули су прво од Општине Стари Град, потврдио је раније први човјек ове општине.
“Ми смо добили ту информацију, односно, захтјев да примимо људе испред министарства привреде КС и стицајем околности кренули су од општине Стари Град па доле, низ Миљацку“, навео је тада Хаџибајрић.
Но према посљедњим информацијама из његовог кабинета, ова локација је отписана.
“Трговачки центар Лидл неће се градити у Општини Стари Град, те општински начелник Ибрахим Хаџибајрић не може говорити о овој теми“, појаснили су из Општине Стари Град Сарајево.
Спекулисало се о неколико локација. Општина Нови Град посљедња је у низу о којој се тренутно нагађа, али званичне потврде нема. Осим локације, међутим, камен спотицања компанији у БиХ су и компликована бирократија, те нестабилна политичка ситуација.
“Ми бисмо морали радити много више на једном смиривању политичких тензија и стварању амбијента. То је да све оне који желе да се измјесте из подручја Русије, да им пружимо могућност да дођу код нас и отворе нова радна мјеста“, наводи Зоран Павловић, економски аналитичар.
На упите из Лидла нису одговорили. Незванично, компанија тренутно има четири регистроване пословнице у БиХ, од чега двије у Сарајеву, те по једну у Бањој Луци и Брчком. Недавно су запослили и прве раднике, те их упутили на обуку у Србију и Хрватску.
Њемачки инвеститор је, тренутно, и највећи у БиХ. Али због нестабилне глобалне ситуације, те екстремног раста цијена, инвестирања у овом тренутку није паметно, кажу стручњаци.
“Знамо да Лидл има као један од основних рецепата за успјех заговара најниже цијене на тржишту. А у оваквим условима, јако је тешко гарантовати не само ниже, него било какве цијене. С друге стране, наравно да се и они суочавају с вишим трошковима широм Европе“, појаснио је Игор Гавран, економски аналитичар.
Готово је извјесно да у овој години грађани БиХ неће куповати у Лидловим тржним центрима. Но према прогнозама упућених, то бисмо можда могли наредне године.
(indikator.ba)