spot_img
spot_img

Корона затрпала судове и тужилаштва предметима

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Сложена епидемиолошка ситуација успорила је рад правосудних институција у БиХ те је прошле године повећан број неријешених предмета, како у судовима, тако и у тужилаштвима.

То се може закључити из Годишњег извјештаја за прошлу годину Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) БиХ. Тренд смањења броја неријешених предмета у судовима биљежен је сваке године, све од 2012. до прошле, када долази до преокрета. Или, конкретније, рецимо, 2012. их је у судовима било чак 457.708, 2015. број је био 374.575, 2019. их је забиљежено 297.783, а прошле године 303.069, што значи да су, након вишегодишњег охрабрујућег тренда, судије поново почеле да се затрпавају.

Из ВСТС-а наводе да су судови у плановима за рјешавање предмета за 2020. годину предвидјели рјешавање њих 176.669, од чега је током 2020. године ријешено 140.452 предмета, чиме је остварен проценат реализације плана у износу од 80 одсто. Број ријешених предмета, додаје се, мањи је за 10 одсто у односу на 2019. годину.

“На остваривање таквих резултата свакако је утицало проглашено стање несреће, односно ванредне ситуације у БиХ, узроковано појавом и ширењем вируса корона, током којег су судови радили у посебним режимима рада”, навели су из ВСТС-а.

Са друге стране, тужилаштва су, такође, у протеклим годинама, истина све до 2019, смањивала број неријешених предмета, а онда је те, али и прошле, пандемијске године, дошло до обрнутог тренда. “Број неријешених предмета 31. децембра 2020. године био је 15.608, што је 15 одсто више у односу на број неријешених предмета 31. децембра 2019. године (13.546)”, навели су из ВСТС БиХ. Статистика показује да је растао и број старих неријешених предмета у тужилаштвима – 2019. године било их је 4.858, а прошле чак 5.464.

Зоран Булатовић, главни тужилац Окружног јавног тужилаштва Бањалука, истиче да рјешавање старих предмета представља апсолутни приоритет у раду Тужилаштва, а сви тужиоци су у обавези да посебну пажњу посвете рјешавању ових предмета до краја године. Додао је да ови предмети не представљају проблем у раду овог тужилаштва. “Са посљедњим даном прошле године, Окружно јавно тужилаштво Бањалука имало је у раду 339 предмета из категорије старих предмета те 42 предмета у којима не постоји могућност окончања поступка, јер су за осумњиченим лицима расписане потјернице. На основу статистичких показатеља у девет мјесеци ове године, од споменутих 339 предмета, ријешено је укупно 237 старих предмета, док су у раду остала још 102 предмета”, рекао је Булатовић у изјави за “Независне новине”.

Булатовић је потврдио да је на динамику рјешавања старих предмета у прошлој години утицала пандемија ковида-19, због које је Тужилаштво више мјесеци радило у сложеним условима, са скраћеним радним временом, редукованим бројем тужилаца и запослених, а рјешавани су приоритетни предмети.

Бањалучки адвокат Милан Петковић рекао је да је један од проблема и недовољан број судија у судовима у БиХ те запослених у тужилаштвима. “То је један од великих проблема када је ријеч о неријешеним предметима, те када говоримо о спорости у раду ових институција. На другој страни, прошле године се није радило неколико мјесеци, након чега се ушло у фазу годишњих одмора те је и то један од разлога зашто је повећан број неријешених предмета”, навео је Петковић у изјави за “Независне новине”.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img