Конвертибилна марка обиљежава 20 година од пуштања у оптицај као законског средства плаћања у Босни и Херцеговини.
Иако стабилна као валута, финансијско тржиште и даље каска за иновацијама напредних земаља – закључци су и конференције “Будућност готовог новца” у организацији ЦББиХ и USAID-а.
Прве новчанице КМ издате су 22. јуна 1998. године, непуних годину дана након почетка рада Централне банке Босне и Херцеговине.
У доба када је КМ пуштена у оптицај, у БиХ су кориштене валуте страних земаља, од којих је њемачка марка била прихваћена на цијелој територији државе. До краја 1999. године, КМ је постала и једино средство плаћања. 20 година касније, сигурност домаће валуте никада није доведена у питње, па је тако курс наспрам евра остао непромјењив.
Централна банка Босне и Херцеговине новчанице домаће валуте ставља у оптицај и повлачи из оптицаја придржавајући се строго правила валутног одбора утврђеног законом.
– Политички позиви за укидање Валутног одбора не узимају у обзир стварне ризике по стабилност у БиХ. У неким земљама видимо помак у иновацијама у смислу електронског плаћања, што још није узело маха у Босни и Херцеговини, али зато смо ту на овој конференцији да изнађемо идеје како се ова земља може позиционирати у том сегменту – каже Питер Дафи, шеф мисије УСАИД-а у БиХ.
У земљама западне Европе примјетан је велики помак ка електронском плаћању у односу на готовинско, гдје се предвиђа укидање готовинског плаћања кроз увођење иновација на финансијском тржишту. Наша земља још се снажно ослања на готовину.
– Будућност готовог новца је извијесна још једно вријеме. Ове новине се раправљају на свим дистанцама од ММФ-а до Свјетске банке. Размишљамо ми и о новинама, али до даљњег остаје цасх новац – додаје Сенад Софтић, гувернер ЦББиХ.
Увођење конвертибилне марке био је не само добар, него и одлучујући корак у креирању монетарног система и одржавања стабилности валуте, а тиме и стабилности животног стандарда грађана.
(srpskainfo.com)