Учешће дјеце и омладине у играма на срећу је проблем којем код нас још није поклоњена довољна пажња, у смислу едукације грађана и дјеце о штетним посљедицама који учешће у овим играма са собом носи, упозоравају из институције Омбудсмана за дјецу РС.
– Кладионице, као врста игара на срећу, су неизоставан дио колорита свих мјеста у Републици Српској, а неријетко се налазе близу школских објеката, те су видљиве и лако доступне ученицима. Одредбе Закона о играма на срећу РС су јасне у смислу да је особама млађим од 18 година забрањено учешће у играма на срећу, те забрањен улазак у просторе у којима се организују такве игре. Закон регулише да се провјера података о узрасту врши увидом у лична документа. Међутим, нема јасних показатеља доступних јавности да ли се обавља инспекцијска контрола спровођења ових одредби, колико контрола буде годишње, те какви су ефекти инспекцијског надзора – наводи се, између осталог, у годишњем извјештају ове институције за прошлу годину.
Не постоје, додају, налази да ли је рад инспекција заиста превентиван, односно да ли утиче на смањење броја млађих од 18 година који учествују у играма на срећу.
– Учешће у овим играма, од најранијег дјетињства креира поремећен систем вриједности, нездрав однос према обавезама и новцу и ствара зависност која прераста у хронично обољење. Поред тога, дјеца бораве у неадекватним просторијама изложена дуванском диму, у окружењу које није подстицајно за њихов писхофизички развој. Стручњаци упозоравају да коцкање никада не долази као изолован проблем, већ га прате бројни други проблеми, између осталог, дјеца губе занимања за друге активности, занемарују обавезе у породици и школи, посуђују новац и слично – наводе из институције омбудсмана.
Како истичу, прописи и дјеловање надлежних инспекција само су једна од мјера која се може као превентивна користити у овој области.
Њих треба да прате едукативни програми намјењени и дјеци, а прије свега родитељима о томе колико је штетно учешће дјеце у играма на срећу.
(srpskainfo.com)